Statystyka

Piesi nadal potrącani

14 września 2023

Piesi nadal potrącani
Wojciech Pasieczny, b. policjant, biegły sądowy, członek Zarządu Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym (fot. Jolanta Michasiewicz)

W dzienniku „Rzeczpospolita” czytamy: - Mimo surowych kar finansowych dla kierowców połowa wypadków z udziałem pieszych w tym roku miała miejsce na wyznaczonych dla nich przejściach. Przepisy, które dały pieszym pierwszeństwo nie tylko na przejściu, ale i podczas wchodzenia na nie, obowiązują od ponad dwóch lat. Chociaż jest poprawa, to umiarkowana. Na pasach w tym roku doszło do 1437 wypadków - to zaledwie o osiem mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Plusem jest to, że są one mniej tragiczne w skutkach - zginęło o 23 pieszych mniej - wynika z danych Komendy Głównej Policji dla „Rzeczpospolitej” [kliknij].

To niestety smutna analiza. Dziennikarze podkreślają, iż sprawcami takiej sytuacji są nieostrożni kierowcy: Do końca sierpnia tego roku wszystkich wypadków z udziałem pieszych było 2846 (to spadek o 26 wobec analogicznego okresu ub. roku), zginęło w nich 237 osób - o 47 mniej. Najwięcej wypadków odnotowano na Śląsku i w Małopolsce. Natomiast w województwie świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim (z wyłączeniem Warszawy) - liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych wzrosła. I ten smutny komentarz: - Niepokojące jest to, że połowa z wszystkich wypadków, w których ucierpieli piesi, wydarzyła się na pasach. Doszło tam do 1437 potrąceń, których 71 pieszych nie przeżyło - 23 mniej niż w tym czasie 2022 r. Do 91% z nich dochodzi w miastach, choć te najtragiczniejsze poza miastami. I tu nasz ekspert wyjaśnia: - Na dużą skalę wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych poza miastami składa się kilka przyczyn - złe oznakowanie, np. na drodze dwujezdniowej, gdzie można jechać do 100 km/h i są pasy, ale przed nimi nie ma znaku ograniczenia prędkości. Do tego drogi są nieoświetlone, a piesi nie mają odblasków - analizował w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” Wojciech Pasieczny.

„Rzeczpospolita”. 12.09.2023. „Pasy wysokiego ryzyka. Piesi nadal potrącani na przejściach” [kliknij] (fot. screen)