Ogłoszenia

Stan prawny na dzień 30 stycznia br.

31 stycznia 2022

Stan prawny na dzień 30 stycznia br.
ePD (elektroniczne PRAWO DROGOWE). Wyd. Grupa IMAGE [kliknij] (fot. PEXELS)

Z dniem dzisiejszym zaczyna obowiązywać kilka ważnych regulacji - pakiet rozporządzeń regulujących kwestie rejestracji pojazdów. Wszystkie teksty rzeczywiste i ujednolicone dostępne w zbiorze elektroniczne PRAWO DROGOWE (ePD). Wśród nowości także ustawa tzw. Pakiet Mobilności nowelizująca ustawę o transporcie drogowym, czasie pracy kierowców i innych, opublikowana już następnego dnia po jej podpisaniu przez Prezydenta RP.

Przepisy wykonawcze w sprawie rejestracji pojazdów. W dniu dzisiejszym - 31 stycznia 2022 r. - w życie wchodzą przepisy regulujące kwestie rejestracji pojazdów. Opublikowane rozporządzenia regulują procedury zniesionego obowiązku wymiany tablic po zakupie używanego pojazdu, zachowania (na wniosek właściciela pojazdu) dotychczasowego numeru rejestracyjnego bez względu na adres zamieszkania obu stron transakcji oraz umożliwiają czasowe wyrejestrowanie pojazdu osobowego.

Dając możliwość zachowania tablic ustawodawca także określił ograniczenia. I tak: tablice muszą być czytelne i według obowiązującego wzoru - czyli tzw. czarne tablice rejestracyjne i białe z flagą PL będą musiały być wymienione. Podobnie przy wyrejestrowaniu pojazdu osobistego (dotychczas taka możliwość dotyczyła samochodów ciężarowych i przyczep o masie całkowitej do 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów) – auto będzie można wyrejestrować na czas poważniejszej naprawy (np. uszkodzenie elementów konstrukcji nośnej). Czyli czas od 3. do 12. miesięcy i nie wcześniej niż po upływie trzech lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Na czas wyrejestrowania nie będzie obowiązku ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej. Ponowna rejestracja będzie wymagała przeprowadzenia badania technicznego.

Pakiet Mobilności. Opublikowana w ostatni piątek ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw to zbiór przepisów wprowadzający zmiany w regulacjach czasu pracy kierowcy zawodowego, kwestii dotyczących delegowania kierowców, firm przewozowych. Przepisy obowiązują z dniem 2. lutego br. z wyjątkami. Kilka dni wcześniej Rządowe Centrum Legislacji opublikowało kolejny tekst jednolity ustawy o transporcie drogowym.

Abonencie kliknij i aktualizuj swój zbiór aktów o w/w i pozostałe wg stanu prawnego na 30 stycznia br. [kliknij] (jm)