Ogłoszenia

Żegnamy Sławomira Gołębiowskiego (1927-2023)

6 września 2023

Żegnamy Sławomira Gołębiowskiego (1927-2023)
Dr inż. Sławomir Gołębiowski (1927-2023) (fot. Jolanta Michasiewicz)

13 sierpnia 2023 w wieku 96 lat zmarł dr inż. Sławomir Gołębiowski. Nasz Mentor i Przyjaciel. Człowiek wielu pasji i niespożytej energii. Cześć Jego pamięci! Pogrzeb - 8 września.

Sławomir Gołębiowski był absolwentem Szkoły Inżynierskiej im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda w Warszawie. Pracę doktorską obronił na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, której w latach 1949-1983 był nauczycielem akademickim. Z kolei w latach 1961-2005 związany z Instytutem Transportu Samochodowego. Tu był twórcą i kierownikiem pionu bezpieczeństwa ruchu drogowego, następnie doradcą Dyrektora ITS. Równolegle biegły sądowy w zakresie techniki samochodowej wypadków drogowych, rzeczoznawca Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego. Kilka kadencji przewodniczył Głównej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Polskiego Związku Motorowego.

Współzałożyciel oraz wieloletni prezes zarządu powstałej w 1995 r. Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym. W roku 2017 uhonorowany jej „ZŁOTYM LAUREM”.

Aktywny uczestnik Kongresów Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy. W swoich publikacjach i wypowiedziach wskazywał na znaczenie edukacji dla kształtowania zachowań uczestników ruchu drogowego. Z życzliwością śledził i recenzował podejmowane działania dla poprawy jakości szkoleń. Autor Tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS. Krytyczny w odniesieniu do wielu zmian legislacyjnych. Recenzował i rzetelnie uzasadniał swoje opinie, służył radami, ubolewał nad problemami rzeczywistości. Jego spostrzeżenia i przemyślenia były pełne niepokornych ocen.

Cześć Jego pamięci!

Wydawca oraz redakcja tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS

8 września 2023 r. odbędzie się pogrzeb zmarłego Sławomira Gołębiowskiego. Nabożeństwo o godz. 12.30 w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie (Warszawa, ul. Alfreda Nobla 16). Złożenie prochów do grobu rodzinnego ok. godz. 14.30 na Cmentarzu Powązkowskim, Stare Powązki (brama VI).