Przegląd prasy

4 miliony mPraw Jazdy w rok

7 grudnia 2021

4 miliony mPraw Jazdy w rok
mPrawoJazdy [kliknij]

mPrawo Jazdy, czyli prawo jazdy w naszej aplikacji mObywatel, świętuje pierwsze urodziny. Jak na takiego młodzika - radzi sobie świetnie. W swoich telefonach ma je już prawie 4 miliony kierowców! mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie.

5 grudnia 2020 r. - to dzień, na który wielu czekało. Właśnie wtedy zniknął obowiązek wożenia przy sobie prawa jazdy, a dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów pojawił się w naszej aplikacji mObywatel.

Bilans jednolatka. Najważniejsze osiągnięcie tego roku? Liczba użytkowników. - Od 5 grudnia ubiegłego roku do dziś mPrawo Jazdy na swoje telefony pobrało prawie 4 miliony kierowców - dokładnie 3 949 826 - a to oznacza że każdego dnia instaluje je średnio ponad 10,5 tysiąca osób. To świetny wynik. Mamy nadzieję, że drugi rok mPrawa Jazdy będzie jeszcze lepszy - mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Najwięcej mPraw Jazdy polscy kierowcy pobrali w dzień premiery, czyli 5 grudnia 2020 r. - 147 577. Dzień później - 101 112. Miesiącem, w którym najwięcej kierowców zainstalowało je w swoich telefonach, był lipiec tego roku. Wówczas zyskało 602 819 nowych użytkowników.

mPrawo Jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców. Znajdziemy w nim niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mObywatela, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym. Inne różnice? Niewielkie. W mPrawie Jazdy - numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych. mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie.

Chcesz? Zainstaluj! WAŻNE! Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy. A jak zdobyć mPrawo Jazdy? Znajdź chwilę, przeczytaj naszą instrukcję i zainstaluj! Oto, jak to zrobić. Pobierz naszą aplikację mObywatel. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz - możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore. Aby uruchomić mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego. Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go w kilka chwil, przez internet. Sprawdź jak to zrobić. Jeśli masz już profil zaufany i naszą apkę w telefonie - aktywuj w niej mObywatela (dawniej mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Jeśli pierwszy raz korzystasz z aplikacji, tłumaczymy jak aktywować mObywatela:

- będąc w aplikacji kliknij „+ Dodaj pierwszy dokument” w oknie głównym aplikacji i wybierz mObywatel.

- aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.

Jeśli masz już mObywatela - wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji). Gotowe!

Zawsze pod ręką. - mPrawo Jazdy może być przydatne przy wypożyczaniu samochodu, potwierdzaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, przy zakupie ubezpieczenia, podczas kontroli drogowej lub podczas kolizji, kiedy okazujemy uprawnienia innemu kierowcy bez wzywania policji - mówi minister Adam Andruszkiewicz. - Nasza aplikacja to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem, który potwierdza ich autentyczność - dodaje. Co ważne, zapisane w mObywatelu są bezpieczne nawet po zgubieniu telefonu dane - chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji. Więcej informacji o mPrawie Jazdy, w tym odpowiedzi na najważniejsze pytania na jego temat, znajdziecie na naszej stronie. Sprawdźcie!

mPrawo Jazdy to niejedyny dostępny w mObywatelu dokument, który może się przydać kierowcom. Znajdziecie tam także m.in.:

- mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu,

- Licznik punktów karnych - w naszej aplikacji w kilka chwil sprawdzisz aktualną liczbę swoich punktów karnych.

To nie wszystko! Informacje o pozostałych dokumentach dostępnych w naszej aplikacji znajdziecie na gov.pl/mobywatel.

Naprawdę warto mieć mObywatela w swoim telefonie. Przyda się w wielu życiowych sytuacjach. Dlatego pobierz aplikację już dziś! Jeśli używasz urządzenia z systemem Android - pobierz tutaj. Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS - pobierz tutaj.

(Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM)