Przegląd prasy

AK32 (zapowiedź mgły/dymu)

11 marca 2024

AK32 (zapowiedź mgły/dymu)
Znak informacyjny AK32 trafił do francuskiego kodeksu drogowego w grudniu 2011 r., ostrzega i zapowiada gęste mgły lub dym (fot. mat. prasowe)

Podróżując drogami Hiszpanii czy Francji spotykamy znak ostrzegający przed tymczasowym niebezpieczeństwem - mgłami czy gęstym dymem (Annonce de brouillard ou de fumée épaisse) (wzór poniżej) [kliknij]. Stosowany od 2011 r.

Przygotowując przegląd mediów w jednym z portali [kliknij] znajdujemy informację o znaku drogowym „spotykany jest w Hiszpanii, a w Polsce nie mamy bezpośredniego odpowiednika. U nas stosuje się znak A-30 - żółty trójkąt z wykrzyknikiem, oznaczający "inne niebezpieczeństwo". Towarzyszy mu tabliczka z symbolem lub słownym określeniem występującego w danym miejscu zagrożenia.”. Owszem znany jest na południu Europy, dodamy jednak, iż także we Francji jest on stosowany. Oznaczony symbolem AK32 jest znakiem ostrzegawczym wskazującym na tymczasowe niebezpieczeństwo takie jak mgła lub gęsty dym. Do tamtejszego kodeksu drogowego został dodany dekadę wcześniej niż zrobili to Hiszpanie. Wprowadzony dekretem z 6 grudnia 2011 r. [kliknij], ten ostatni opublikowany w Dzienniku Urzędowym w dniu 22 grudnia 2011 r.

Jak wszystkie znaki ostrzegawcze ma kształt trójkąta z czerwoną obwódką. Jednakże, ze względu na tymczasowy charakter zagrożenia, tło tego znaku nie jest białe, ale żółte. Symbol na znaku przedstawia samochód, którego widoczna jest tylko tylna część, wjeżdżający w strefę ograniczonej widoczności symbolizowaną przez poziome linie o różnej grubości. Dostępny w formie niestacjonarnej, z wysuwanymi nóżkami. Ten tymczasowy znak ostrzegawczy stosowany jest w przypadku wystąpienia mgły, w przypadku uwolnienia się gęstego dymu lub innego rodzaju cząstek mogących powodować dyskomfort widoczności użytkownika. Ustawodawca komentuje, iż znak ten sam w sobie nie oznacza ograniczenia prędkości, jednak zdecydowanie należy pamiętać, że w przypadku jazdy w obszarze o ograniczonej widoczności, szczególnie z powodu mgły, użytkownikom nie wolno poruszać się z prędkością większą niż 50 kilometrów na godzinę. (jm)