Rozmowy

56. Kongres CIECA. O inteligentnej mobilności i bezpieczeństwie na drogach

10 marca 2024

56. Kongres CIECA. O inteligentnej mobilności i bezpieczeństwie na drogach
Dubaj 08.03.2024 r., 56. Kongres CIECA. Pat Delaney, DVA (Irlandia Północna) prezydent CIECA w towarzystwie delegatów Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym, Bożenny Chlabicz i Witolda Wiśniewskiego (fot. Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym)

W dniach 6-7 marca 2024 roku, w Dubaju, odbyło się 56. Zgromadzenie Ogólne i Kongres CIECA (Międzynarodowa Komisja ds. Egzaminowania Kierowców). Temat wiodący tegorocznego Kongresu to „Przygotowanie kierowców do inteligentnej mobilności i bezpieczeństwa ruchu drogowego”. Gospodarzem był Urząd Dróg i Transportu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym jest od wielu lat członkiem CIECA i aktywnie uczestniczy w jej pracach. Z jej ramienia delegatami na Kongres byli: Bożenna Chlabicz, prezes Zarządu Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym oraz Witold Wiśniewski, prezes Prezydium Polskiego Klastra Edukacyjnego.

Obrady odbywały się w samym centrum miasta, w Dubai World Trade Center, w Sheikh Rashid Hall. W sesji otwarcia wystąpili: Pat Delaney - prezydent CIECA i prof. dr Christoph Stiller z Niemiec.

Kolejne sesje odbywały się równolegle, w dwóch sąsiednich salach, co pozwoliło na przedstawienie aż czternastu prezentacji dotyczących wszelkich aspektów związanych ze szkoleniem i egzaminowaniem kierowców. Ich autorzy to zarówno naukowcy, jak i praktycy z różnych krajów: z Holandii, Norwegii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Austrii, Grecji, Japonii. Nie zabrakło też głosu gospodarzy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Oprócz analizy takich kwestii, jak wpływ rozproszenia uwagi, nieuwagi i zmęczenia na bezpieczeństwo na drogach, program Kongresu obejmował także nowe tematy, w tym inteligentną jazdę w miastach przyszłości, bezpieczeństwo e-skuterów oraz wpływ pojazdów autonomicznych na edukację i testowanie kierowców.

Prezydent CIECA skorzystał też z okazji, by zwrócić się do instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów w Polsce. Poniżej nagranie jego wypowiedzi.

Prezydent CIECA skorzystał też z okazji, by zwrócić się do instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów w Polsce.