Przegląd prasy

Będzie łatwiej, szybciej i bezpieczniej

1 maja 2017

Będzie łatwiej, szybciej i bezpieczniej
Przekrój projektowanego tunelu pod Świną (Fot. MIB)

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa – podpisana została umowa o dofinansowanie budowy tunelu pod Świną. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin. To zdecydowanie wielkie ułatwienie dla mieszkańców Świnoujścia, ale też turystów, którzy wiele lat oczekiwali na taką inwestycję. Zgodnie z założeniami, do końca 2021 r. ma powstać drogowe połączenie między wyspami. Jego częścią będzie tunel o długości 1,76 km, który pozwoli kierowcom przejechać pod Świną. Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł, a dofinansowania unijnego – ponad 775 mln zł. Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m, poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna.

W uroczystości podpisania umowy, która odbyła się 28 kwietnia br., wzięli udział m.in.: wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, a także wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, wojewoda pomorski Krzysztof Kozłowski oraz prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Obecnie trwa procedura przetargowa na zaprojektowanie i budowę tunelu. Podpisanie umowy na realizację tunelu planowane jest na przełomie 2017/2018 roku. Zakończenie inwestycji przewidziane jest w grudniu 2021 roku. (jm)

Słowa kluczowe inwestycje drogowe tunel