Przegląd prasy

Bezpieczeństwo też po szkole

28 sierpnia 2023

Bezpieczeństwo też po szkole
- Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje związane z edukacją, dzięki którym możemy kształtować właściwe postawy, zwiększać świadomość, przekazywać niezbędną wiedzę i wpływać na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Mam nadzieję, że uczniowie, którzy wezmą udział w zajęciach, staną się świadomymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego - podkreślił Szef ITD Alvin Gajadhur podczas briefingu zapowiadającego rozpoczęcie projektu warsztatów edukacyjnych dla 4,8 tys. uczniów. (fot. GITD - mat. prasowe)

„Bezpiecznie w szkole i po szkole” - to nowa inicjatywa edukacyjna brd - 4,8 tys. uczniów będzie mogło poznać lub przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego w trakcie warsztatów edukacyjnych, które ruszają już we wrześniu. Założenia nowej inicjatywy edukacyjnej „Bezpiecznie w szkole i po szkole” przedstawili na briefingu Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

- Kontynuujemy temat bezpieczeństwa i nauczania bezpieczeństwa oraz edukacji w zakresie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Będziemy ten temat kontynuować także w ciągu tego roku szkolnego - podkreślał podczas briefingu Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarek, zapowiadając nową inicjatywę edukacyjną. „Bezpiecznie w szkole i po szkole” to projekt edukacyjny, w którym będzie mogło wziąć udział 4,8 tys. uczniów ze szkół podstawowych z całego kraju. Zajęcia przygotowano z myślą o uczniach klas 4-6. Zajęcia będą prowadzić pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego. - W trakcie warsztatów edukacyjnych pracownicy Inspekcji będą przypominać uczniom zasady i przepisy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego dotyczące pieszych, rowerzystów, czy osób korzystających z hulajnóg. Jednym z elementów zajęć będzie też zwrócenie uwagi na zagrożenia w ruchu drogowym, w tym związane z korzystaniem z popularnych wśród dzieci i młodzieży telefonów, tabletów, czy słuchawek - mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Zgodnie z przyjętym regulaminem, jedna szkoła będzie mogła zgłosić do udziału w zajęciach 100 uczniów. O zakwalifikowaniu do projektu zdecyduje kolejność zgłoszeń. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a po dzisiejszym losowaniu wiadomo z których województw uczniowie będą mogli wziąć udział w zajęciach w trzech terminach:

- 27 września - uczniowie z województw: pomorskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubuskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego, (1800 miejsc),

- 11 października - uczniowie z województw: dolnośląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego (1500 miejsc),

- 15 listopada - uczniowie z województw: podlaskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, zachodnio-pomorskiego (1500 miejsc).

Zajęcia będą odbywały się na terenie Parku Rozrywki Mandoria w Rzgowie koło Łodzi, który jest organizatorem projektu. Inicjatywa zyskała patronat Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Transportu Drogowego. - Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje związane z edukacją, dzięki którym możemy kształtować właściwe postawy, zwiększać świadomość, przekazywać niezbędną wiedzę i wpływać na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Mam nadzieję, że uczniowie którzy wezmą udział w zajęciach, staną się świadomymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego - podkreślił Szef ITD Alvin Gajadhur. - Serdecznie dziękuję za ciepłe i gorące przyjęcie tej inicjatywy, która ma wspierać polskie dzieci i polskie szkoły 

- mówił Członek Rady Nadzorczej Ptak S.A. Holding Tomasz Szypuła.

Zapisy do udziału w projekcie ruszają 4 września. Zainteresowane szkoły mogą przesłać zgłoszenie wykorzystując formularz opublikowany na stronie internetowej projektu pod adresem: www.mandoria.com/bezpiecznie-w-szkole-i-po-szkole.

O bezpieczeństwo najmłodszych inspektorzy ITD będą dbać nie tylko przekazując wiedzę o brd, ale również kontrolując autokary którymi dzieci przyjeżdżają do parku rozrywki. Sprawdzany jest stan techniczny autokarów, uprawnienia i stan trzeźwości kierowców oraz ich czas pracy.

Źródło: Główna Inspekcja Transportu Drogowego