Przegląd prasy

Blokady alkoholowe w stołecznych autobusach

2 listopada 2020

Blokady alkoholowe w stołecznych autobusach
(fot. Jolanta Michasiewicz)

W Warszawie wszystkie autobusy miejskie MZA zostały wyposażone w blokady alkoholowe – informuje wiceprezydent Robert Soszyński. Kierowcy będą musieli obowiązkowo wykonać test i dopiero wyjadą w trasę.

- Miejskie Zakłady Autobusowe wyposażyły w blokady alkoholowe wszystkie pojazdy, poza autobusami przeznaczonymi w najbliższym czasie do kasacji – napisał wiceprezydent Robert Soszyński w odpowiedzi na interpelację radnej Agnieszki Jaczewskiej-Golińskiej (interpelacja nr 1941 z dnia 15 września 2020 r.). - Blokada alkoholowa załącza się po dłuższym postoju na pętli i w celu uruchomienia autobusu konieczne jest wykonanie testu. Dodatkowo spółka wdrożyła procedurę każdorazowego sprawdzenia trzeźwości przy przejmowaniu zmiany, wówczas pracownik kończący pracę ma obowiązek resetu blokady – dodał wiceprezydent.

Urządzenia, które zostały zamontowane w pojazdach dezaktywują się po 5-10 minutach. Kierowca nie rozpocznie pracy jeżeli nie podda się autokontroli. Z końcem sierpnia br. w jednym w miejskich autobusów doszło do zatrzymania przez pasażerkę kierowcy jednej z linii, który – jak się okazało po badaniu – prowadził pojazd mając dwa promile alkoholu w organizmie.

I to nie wszystko: - Dodatkowo spółka wdrożyła procedurę każdorazowego sprawdzenia trzeźwości przy przejmowaniu zmiany, wówczas pracownik kończący pracę ma obowiązek resetu blokady – tłumaczył w swojej odpowiedzi na interpelację radnej wiceprezydent.

Jak się dowiadujemy, każdego dnia w Warszawie odbywa się co najmniej 1015 zmian kierowców przy ogólnej liczbie 1543 wszystkich autobusów kursujących w godzinach szczytu. - Należy dodać, iż pracownicy ekspedycji w I kwartale br. (do momentu ogłoszenia stanu epidemicznego) przeprowadzili 1047 sprawdzeń trzeźwości, z których żaden nie był pozytywny – informował wiceprezydent. (jm)