Przegląd prasy

BRD. Tak edukują młodych Francuzów

10 października 2019

BRD. Tak edukują młodych Francuzów
YouTube. MAAF. „2000 jeunes Franciliens sensibilisés au risque d'alcool et de drogue au volant”. Paryż, wrzesień 2019. Crash test z udziałem kierującego hulajnogą [fot. screen - kliknij]

Tym razem w Paryżu, ok. 2000 licealistów i studentów śledziło symulację wypadku drogowego z udziałem samochodu, skutera oraz tak popularnej hulajnogi. Pokaz i zajęcia towarzyszące zorganizowało MAFF (organizacja mająca swoje korzenie w 1950 r.), cel – uświadomienie ryzyka prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu czy narkotyków, także niebezpieczeństw związanych z sennością. Organizacja swoje cykle spotkań edukacyjnych organizuje od 2002 roku. W spotkaniach uczestniczą policjanci i prawnicy, prowadzą debaty z młodzieżą, przybyli otrzymują ulotki, oglądają film edukacyjny, korzystają z symulatora alkoholu (ALKOgogle), następnie odbywają się przygotowane testy zderzeniowe z udziałem profesjonalnego kaskadera.

Niebagatelnym jest fakt, iż budżet organizacji jest zasilany ze środków tworzonych na podstawie umowy państwa z ubezpieczycielami (0,5% dochodu z tytułu odpowiedzialności cywilnej). Środki są wydatkowany na działania prewencyjne mające na celu: walkę z nadmierną prędkością w ruchu drogowym, spożywania przez kierowców alkoholu i środków odurzających, inne czynniki rozpraszające jak np. telefonowanie podczas jazdy, sms-owanie itd. Celem podstawowym jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych i ich ciężkości. Szeroko pojęta edukacja w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, szczególnie wśród młodych ludzi.

W 2018 roku we Francji odnotowano rekordowo niską liczbę śmiertelnych ofiar wypadków. Na tamtejszych drogach zginęło 3259 osób, czyli o 5,5, proc. mniej niż w roku poprzednim i o 0,3 proc. mniej w porównaniu z najlepszymi jak dotąd statystykami z 2013 r. Jest to statystycznie 48 na milion mieszkańców. Dla porównania w Polsce odnotowaliśmy 76 ofiar śmiertelnych na milion. (jm)

Grupa IMAGE - SENgogle [kliknij - https://www.grupaimage.eu/k17/wyposazenie-sali-wykladowej.html)