Przegląd prasy

Było nieco lepiej, ale już nie jest

14 stycznia 2020

Było nieco lepiej, ale już nie jest
„Rzeczpospolita” - Grażyna Zawadka. „Rośnie liczba pijanych kierowców na polskich drogach” [kliknij] (fot. screen)

Było lepiej, ale już nie jest. Dziennik „Rzeczpospolita” ocenia, że mamy do czynienia z zatrważającym wzrostem liczby nietrzeźwych kierowców. W 2019 r. policjanci zatrzymali aż 111 000 pijanych (2018 – 104 000), ich liczba wzrosła o ponad 6 300 wynika z danych KGP. Trend spadkowy, który odnotowywaliśmy w ostatnich latach, niestety to już przeszłość.

Plaga jeżdżących pod wpływem alkoholu znów przybiera na sile – podsumowuje dziennik. Bardzo krótko cieszyliśmy się, że kampanie i inne działania dały skutek. Gorzej: - Bilans obecnego roku już szokuje. – W ciągu zaledwie 12 dni stycznia ujęliśmy aż 2651 prowadzących pod wpływem alkoholu. To rekordowo dużo, bo o ponad 14 proc. więcej niż w tym samym okresie minionego roku – przyznaje insp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Dodaje, iż więcej niż połowa miała powyżej 0,5 promila, a to już przestępstwo.

I pytanie oraz próby odpowiedzi – z jakiego powodu? Jedni mówią – bo mamy większe spożycie alkoholu, bo łatwy dostęp.

Kolejne trudne pytanie – jak walczyć z tą plagę? Psycholog transportu, Andrzej Markowski wskazuje: (…) edukacja, i na nią trzeba położyć nacisk. Wiedza o tym, jak długo jest wydalany alkohol, jakie są reakcje kierowcy pod jego wpływem, jest szczątkowa. Jestem przekonany, że połowa zatrzymanych nie wiedziała, że ma w organizmie alkohol, bo przecież pili poprzedniego dnia. (jm)