Przegląd prasy

CEPiK działa – e-usługi coraz popularniejsze

15 lutego 2019

CEPiK działa – e-usługi coraz popularniejsze
(grafika - materiały prasowe)

Miliony Polaków przekonały się, że wiele spraw można załatwić w Internecie. Dowód? Popularność e-usług w 2018 r. Prym zdecydowanie wiodą te powiązane z systemem CEPiK.

Ponad 100 milionów – tyle razy w 2018 r. Polacy sprawdzali historię pojazdu. To usługa świadczona przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.

CEPiK działa. CEPiK to system, który obejmuje centralną ewidencję kierowców (CEK) oraz centralną ewidencję pojazdów (CEP). W systemie gromadzone są m.in. dane o pojazdach i ich właścicielach oraz o kierowcach. E-usługa „Historia Pojazdu” może pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

Sprawdź Historię Pojazdu (Sprawdź Historię Pojazdu). - Historia pojazdu to nie jedyna e-usługa, która działa dzięki systemowi CEPiK. Mało kto wie, ale dzięki niemu działa też m.in. www.bezpiecznyautobus.gov.pl, na którym od ręki sprawdzimy, czy autokar którym np. nasze dziecko jedzie na ferie, w ogóle powinien ruszać w trasę - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Miliony w starostwach i SKP. Z systemu CEPiK korzystają też starostwa i Stacje Kontroli Pojazdów (SKP). Tutaj liczby także robią wrażenie. W 2018 r. starostwa, korzystając z systemu CEPiK, załatwiły ponad 18 milionów spraw - m.in. wydały 5 351 813 dowodów rejestracyjnych. W tym samym czasie, także korzystając z CEPiK, starostwa wydały też 5 957 926 pozwoleń czasowych. Dane do systemu CEPiK przekazują także Stacje Kontroli Pojazdów (SKP). To one dołączają informacje o wykonanym badaniu technicznym pojazdu oraz stanie licznika odczytanym w trakcie badania. Dzięki temu wiemy, że w 2018 r. w SKP na terenie całej Polski przeprowadzono 17 654 508 badań zakończonych wynikiem pozytywnym, 615 177 - negatywnym, a 7 863 badań przerwano.

E-usługi dla kierowców. Inną, popularną wśród kierowców e-usługą, jest możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych. To alternatywa do wizyty na komisariacie. W 2018 r. skorzystało z niej 361 812 osób. (Sprawdź swoje punkty karne). Jeśli masz samochodów lub motocykl i potrzebujesz na szybko danych z dowodu rejestracyjnego, możesz skorzystać z e-usługi „Mój Pojazd”.

- Usługa wyświetla informacje o wszystkich pojazdach, których jesteśmy właścicielami, współwłaścicielami lub posiadaczami. Dzięki niej można sprawdzić takie dane jak terminy ważności polisy OC oraz badania technicznego - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Ponadto, znajdziemy tam dane dotyczące m.in. rejestracji, dokumentów, oznaczeń pojazdu, czy informacje o zmianie praw własności - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Wirtualne zatrzymania. 1 października 2018 r., dzięki zmianom wprowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji, kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Od tego czasu, w razie konieczności, policja lub inne uprawnione do tego służby, dokonują tzw. wirtualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jest równie skuteczne jak realne zatrzymanie, a możliwe dzięki… systemowi CEPiK. I tak od 1 października 2018 r. do końca grudnia tego roku dokonano 95 574 wirtualnych zatrzymań dowodu rejestracyjnego. Zwrócono - 25 873 dowody rejestracyjne.

Ministerstwo Cyfryzacji