Przegląd prasy

Lekcja bezpieczeństwa

28 lutego 2019

Lekcja bezpieczeństwa
(fot. ITD - materiały prasowe)

Wyjątkowi uczniowie i wyjątkowi nauczyciele - pierwsza w tym roku lekcja bezpieczeństwa dla małych pacjentów oddziałów szpitalnych odbyła się w łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur opowiadali małym pacjentom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Z dziećmi spotkał się także Krokodylek Tirek.

Bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego i ochrona zdrowia to główne elementy lekcji organizowanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Ministerstwo Zdrowia dla małych pacjentów. Dziś (27 lutego) lekcja bezpieczeństwa odbyła się w łódzkim szpitalu. - Nie wszystkie dzieci mogą uczestniczyć w lekcjach bezpieczeństwa, które organizujemy na co dzień w szkołach, chociażby ze względu na stan zdrowia i pobyt w szpitalu, stąd też opracowaliśmy specjalny program edukacyjny, aby propagować zasady bezpieczeństwa i dobre praktyki również wśród małych pacjentów - podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Lekcja bezpieczeństwa to nauka poprzez zabawę. Mali pacjenci poznają zasady obowiązujące w ruchu drogowym, śledzą perypetie bohaterów kreskówek przygotowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego, rozwiązują quizy i zagadki, a interaktywna forma zajęć zachęca małych pacjentów do aktywnego uczestnictwa. - Cieszy gdy dzieci znają prawidłowe odpowiedzi na pytania, wiedzą jak zachować się na drodze, jak unikać zagrożeń. To najmłodsi nierzadko uczą później rodziców jak ważne jest bezpieczeństwo drogowe i przypominają dorosłym o podstawowych zasadach – zauważył Alvin Gajadhur. Jak ważne są dobre nawyki zdrowotne, w tym właściwa dieta bogata w owoce i warzywa, przekonywała najmłodszych Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. - O zdrowie trzeba dbać zawsze i wszędzie - warto wciąż promować zdrowe zachowania i przypominać o bezpieczeństwie. Mam nadzieję, że wiedzę, którą dziś zdobyliście, będziecie stosować w codziennym życiu - podkreśliła Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. W lekcji bezpieczeństwa uczestniczył Krokodylek Tirek - maskotka ITD. Pacjenci łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki z radością przywitali Tirka. Na zakończenie spotkania na każdego uczestnika lekcji czekały upominki przygotowane przez resort zdrowia i GITD, w tym zestawy elementów odblaskowych. Spotkania edukacyjne w ramach cyklu „Lekcje bezpieczeństwa w szpitalach” będą realizowane w kolejnych placówkach na terenie kraju. (ITD)