Przegląd prasy

Co planuje nowy minister?

19 kwietnia 2018

Co planuje nowy minister?
Marek Zagórski, minister cyfryzacji (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

W miniony wtorek (18.4) skład rządu został uzupełniony o ministra cyfryzacji, powołanie otrzymał Marek Zagorski, od stycznia br. kierujący resortem. - Moim zadaniem będzie doprowadzenie do sytuacji, w której Centralna Ewidencja Kierowców będzie mogła być jak najszybciej wdrożona - powiedział dziennikarzom nowy minister. Przypomnijmy, tego samego dnia został opublikowany raport NIK na temat wdrażania systemu. Kontrolerzy wskazali na wiele błędów popełnionych w procesie prac i wdrażania CEPiK 2.0.

Resort. - Cyfryzacja jest priorytetem premiera Morawieckiego, a więc również polskiego rządu. I dla mnie to jest najważniejsze – powiedział Marek Zagórski. - Przejściowy okres w Ministerstwie Cyfryzacji pozwolił na uporządkowanie i priorytetyzację projektów - najważniejsze z nich będą realizowane. Resort nie tylko działa sprawnie, ale udało się też uporządkować jego strukturę i sposób zarządzania - dodał minister.

CEPiK. - Działanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) udało się usprawnić na tyle, że pod koniec marca 2018 roku, liczba problemów związanych z funkcjonowaniem systemu spadła do poziomu, jaki miał miejsce przed wdrożeniem nowej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów w listopadzie 2017 roku. Jednocześnie doświadczenia wyniesione z tego wdrożenia pozwoliły na przygotowanie takich rozwiązań legislacyjnych, które w przyszłości zapobiegną ewentualnym problemom podczas uruchamiania kolejnych elementów modernizowanego systemu CEPiK 2.0. To przede wszystkim rezygnacja ze wskazywania sztywnych, ustawowych terminów wdrożeń. CEPiK 2.0 będzie systematycznie rozbudowywany, dzięki czemu kierowcy m.in. zostaną uwolnieni od obowiązku wożenia ze sobą dowodów rejestracyjnych pojazdów - informuje minister.

Plany na najbliższe miesiące. Dla resortu - już pod kierownictwem Marka Zagórskiego, jako konstytucyjnego ministra - najistotniejsze będzie dokończenie realizacji najważniejszych projektów. W pierwszej trójce, na realizacji których nowy minister skupi się teraz najbardziej, są przede wszystkim: dowód z warstwą elektroniczną, dalsze prace nad rozbudową i usprawnianiem systemu CEPiK oraz skuteczna implementacja RODO na gruncie polskiego prawa – czytamy na stronach portalu ministerstwa.

I cytat za „FORBES”: I tak kilka koncepcji forsowanych przez Streżyńską wraz z nowym szefem resortu zapewne upadnie. Mówi się m.in., że flagowy projekt byłej minister, czyli mDokumenty (tzw. dowód w komórce) zostanie odpuszczony. Inne prawdopodobnie trafią pod kontrolę innych resortów - eZdrowie pozostanie w ministerstwie zdrowia, CEIDG w ministerstwie przedsiębiorczości.

- Jesteśmy w epoce czwartej rewolucji przemysłowej, rewolucji cyfrowej, więc traktujemy ministerstwo cyfryzacji jako bardzo ważne ministerstwo, chcemy, by ono jak najbliżej współpracowało z przedsiębiorcami, żeby unowocześniało nasze usługi - mówił premier Mateusz Morawiecki w Polsat News, zapowiadając nominację. (jm)