Przegląd prasy

Jedź wolno i ostrożnie, sprawdzaj

8 lutego 2021

Jedź wolno i ostrożnie, sprawdzaj
Od rana w Warszawie trudne warunki dla kierowców - sypie drobny śnieg, wieje, mocno wieje… (fot. Piotr Wagner)

W pogodzie - przecież zimowej - dzieje się naprawdę dużo. Opady śniegu, zawieje, zamiecie, minusowe temperatury, odczuwalne jeszcze niższe, silny wiatr nawiewa na drogi śnieg (drogowcy mówią o tzw. jęzorach nawiewanego śniegu), widoczny przyrost pokrywy śnieżnej, ale także też opady marznącego śniegu powodującego gołoledź, w wielu regionach błoto pośniegowe, a co za tym idzie ślisko na drogach itd. Te bardzo trudne warunki atmosferyczne powodują utrudnienia i niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Sprawdzajmy je. Zima prędko nie odpuści.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o zmiennych zimowych warunkach atmosferycznych [kliknij]. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostrzega przed utrudnieniami informując jednocześnie, iż wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na sieci pracuje 1128 pojazdów do zimowego utrzymania. Sprawdzajmy mapę warunków drogowych [kliknij]. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wczoraj wydało ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu [kliknij]. Opady śniegu dziś. występują w woj. lubuskim, lubelskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim, opolskim, małopolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim, podlaskim, mazowieckim. Śnieg z deszczem na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W tych dwóch regionach należy spodziewać się również mżawki i deszczu. A w efekcie wypadki drogowe, stłuczki, korki.

Potraktujmy wszystkie te ostrzeżenia z należytą powagą. Jeżeli musimy jechać, jedźmy bardzo powoli, ostrożnie, naładujmy telefon, abyśmy mogli wezwać pomoc. (jm)

MiGW. Ostrzeżenia meteorologiczne [kliknij

GDDKiA. Mapa warunków drogowych [kliknij]