Przegląd prasy

Maciej Wroński trafił do rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników

31 stycznia 2017

Maciej Wroński trafił do rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników
(screen „Dziennik Gazeta Prawna” 31.1.2017 r.)

40. Maciej Wroński, prawnik, ekspert z zakresu prawa drogowego.

Obecnie prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyki Polska”, członek zarządu Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, wcześniej dyrektor Biura Prawnego w Ogólnopolskim Związku Pracodawców Transportu Drogowego; dyrektor Departamentu Dróg i Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury oraz w Departamencie Administracji Ruchu Drogowego w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej. Pracował także w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Ranking najbardziej wpływowych prawników 2016. „Dziennik Gazeta Prawna” opublikował kolejną edycję listy 50. Najbardziej wpływowych prawników w Polsce, tu w 2016 roku. Na miejscu 40. umieszczony został Maciej Wroński. DGP określiła kryteria wyboru: „Nie odrywamy się od rzeczywistości - bynajmniej. Wnikliwie analizujemy decyzje i działania poszczególnych osób, zastanawiamy się nad konsekwencjami i znaczeniem różnych ich poczynań. Rzetelnie rozważamy argumenty. Ale nie posługujemy się - i nie ukrywamy tego - zestawem obiektywnych kryteriów, które pozwoliłyby zmierzyć, zważyć lub w inny sposób określić, a co za tym idzie i precyzyjnie porównać, dokonania poszczególnych prawników. To jest przecież niemożliwe”. Doceniana jest przede wszystkim aktywność umieszczanych tu osób. To powszechnie uznany, za bardzo prestiżowy ranking, oczekiwany i ogłaszany od kilku lat.

40. Maciej Wroński. W swoim uzasadnieniu redakcja DGP napisała:”40. Maciej Wroński, przewodniczący Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”, pierwszy raz w rankingu. Choć prawem transportowym zajmuje się od lat, to w naszym rankingu znalazł się po raz pierwszy. A to za sprawą spektakularnego sukcesu, jaki odniósł w ubiegłym roku przed Trybunałem Konstytucyjnym (podkreślić należy też duże zasługi dr. Tomasza Zalasińskiego z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka). TK, rozpatrując wniosek jego organizacji, uznał za niekonstytucyjne stosowanie przepisów o ryczałtach dla urzędników do kierowców branży transportowej. W wyniku wyroku z dnia na dzień dziesiątki przewoźników mogły wrzucić wsteczny bieg znad krawędzi bankructwa. Sądy zawalone były bowiem roszczeniami o łącznej wartości idącej w setki milionów złotych.

Dziś, gdy trzeba na nowo poukładać przepisy dotyczące płac kierowców, Wroński nie okopuje się, za wszelką cenę broniąc interesów przedsiębiorców. Zdaje sobie sprawę z konieczności zabezpieczenia interesów pracowniczych i szuka porozumienia ze związkami zawodowymi. On i jego TLP próbują też przeciwdziałać w Brukseli wprowadzaniu przez poszczególne państwa regulacji, które niszczą wolny rynek w przewozach drogowych.”

To także nasz ekspert i doradca. Znany doskonale środowisku transportowców, ale też środowiskom szkoleniowców i egzaminatorów z zakresu prawa jazdy oraz wszystkim zainteresowanym poprawą bezpieczeństwa na naszych drogach. Od lat doskonale znany także czytelnikom tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS. On sam skomentował ten fakt następująco: „Zaczynam się bać. (…) Myślę, że to bardzo przesadzona ocena ze strony dziennikarzy DGP, niemniej dziękuję im serdecznie. Z drugiej strony dostrzeżone działania na rzecz branży TSL są efektem pracy zespołowej: moich współpracowników oraz zaangażowanych w pracę społeczną członków TLP”. A pod wpisem długa lista gratulacji. Do nich przyłącza się wydawca, redakcja i czytelnicy PD@N. Panie Macieju, prosimy o więcej Pana tekstów, Pana ocen - często bardzo krytycznych, ale zawsze odważnych i zakończonych konkretami. Z uwagą wsłuchujemy się w Pana opinie, w propozycje poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Z szacunkiem za rzetelność czytamy wszystkie Pana ekspertyzy i oceny z zakresu prawa drogowego. Gratulujemy tak prestiżowego wyróżnienia. (jm)