W dniu wczorajszym informowaliśmy Państwa, iż „Autostrady finiszują”. Postawiliśmy znak zapytania. W tekście przywołaliśmy wypowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafała Webera, który odnosząc się do realizacji zapisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych z dnia 15 maja 2004 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 741) pisał: - Dane pokazują, że odcinków autostrad będzie oddawanych coraz mniej, ponieważ zakończyliśmy już budowę praktycznie wszystkich autostrad w Polsce, zgodnie z obowiązującą wersją rozporządzenia Rady Ministrów.
Także wczoraj wypowiedział się sam minister resortu Andrzej Adamczyk. Na łamach „Rzeczpospolitej” informował, iż obecnie w budowie jest 120 km autostrad. I tu precyzował: - W budowie mamy 120 km autostrad, w przetargu 22 km A18, jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na prawie 38-km odcinek A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce. W 2020 r. planujemy przetargi na kolejne 112 km tej trasy". Ukończono 1670 km autostrad, czyli 87% docelowej sieci. Przyznał, iż toczą się rozmowy o waloryzacji umów z wykonawcami. Wskazywał, iż są to wielkie projekty i koszty równie wielkie. - Nasz wysiłek obecnie koncentruje się na powiększaniu sieci ekspresówek – podsumowywał.
Dziennikarz pytał: Opóźnienia, wzrost kosztów, brak rąk do pracy, zejścia wykonawców z placów budów. Nie niepokoi pana przebieg inwestycji drogowych i kolejowych? Minister odpowiedział: - Dzisiaj w inwestycje mamy zaangażowane setki miliardów złotych. Tak wielkiemu procesowi inwestycyjnemu zawsze towarzyszy niepokój, czy zdołamy zrealizować zaplanowane cele. Jeżeli pyta pan o mój niepokój – tak, on jest, choć staram się myśleć pozytywnie. Chociaż były momenty cięższe, jak wtedy, gdy na początku mojej kadencji okazało się, że szuflady z projektami w PKP PLK są puste. Teraz, kiedy podsumowujemy realizację inwestycji kolejowych, jestem zdecydowanie spokojniejszy.
Ministerstwo Infrastruktury publikuje informację o zatwierdzonych do realizacji 11. programach inwestycji dla zadań drogowych na łączny koszt ok. 800 mln zł (realizowanych w 7. województwach). Obejmują one rozbudowę konkretnych odcinków dróg, wzmocnienie ich nawierzchni oraz poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego przez przebudowę skrzyżowań, budowę chodników i sygnalizacji świetlnej, a także budowę przepustów i wiaduktów na drogach krajowych. (jm)
(Źródło: GDDKiA)
(Źródło: Ministerstwo Infrastruktury) [kliknij]