Przegląd prasy

Motocykliści uważajcie na drogach!

9 maja 2024

Motocykliści uważajcie na drogach!
Nadkomisarz Robert Opas, Biuro Ruchu Drogowego Komenda Główna Policji W rozmowie z PAP Policjant zwrócił uwagę, że jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Dodał, że piach lub mokra nawierzchnia mogą spowodować, że opanowanie motocykla może być trudne nawet dla doświadczonych kierujących. (fot. Jolanta Michasiewicz)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa - na podstawie danych Komendy Głównej Policji - od 1 stycznia do 5 maja 2024 na polskich drogach doszło do 459 wypadków z udziałem motocyklistów. - Od początku roku na polskich drogach zginęło 53 motocyklistów, ranne zostały 484, siedmiu w czasie długiego majowego weekendu - przekazał PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Policjant wskazuje na następujące główne przyczyny tych wypadków: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie; niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Komenda Główna Policji zwróciła się do motocyklistów z apelem, aby zarówno w dzień, jak i w nocy używali kamizelek odblaskowych, przez co będą zdecydowanie lepiej widoczni. Wskazywano także na potrzebę utrzymywania w sprawności i czystości świateł motocykla: [kliknij]: „Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki. Warto więc pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością naraża przede wszystkim siebie, gdyż kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, kamizelka odblaskowa poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy. Apelujemy do motocyklistów - Dajcie się zauważyć! Kierowcom samochodów da to możliwość stopniowego oswojenia się z waszym powrotem na drogi. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy”. Nadkomisarz R. Opas zwrócił się do kierowców pojazdów osobowych: - Kierowców samochodów uczulamy na obecność na drodze zwiększonej ilości jednośladów. Odruch uważnego zerkania w lusterka jest bardzo istotny, szczególnie podczas manewru zmiany pasa ruchu czy skrętu. To kluczowy element warunkujący bezpieczeństwo na drodze.


(fot. Policja pl)

„BIJEMY NA ALARM! MOTOCYKLIŚCI UWAŻAJCIE NA DROGACH!

Kierowco samochodu, zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu. Obserwuj drogę, patrz w lusterka - w tym przypadku, te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.

Motocyklisto, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków ruchu, zawsze zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru.

Pamiętaj, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Szanujmy się na drodze, bez względu na to ile "kółek" liczy nasz pojazd.”.

My przypominamy: