Przegląd prasy

Odmiejscowienie urzędów i rejestracja pojazdu… przez internet!

27 grudnia 2019

Odmiejscowienie urzędów i rejestracja pojazdu… przez internet!
Marek Zagórski, minister cyfryzacji zapowiada rejestrację pojazdów przez internet (fot. screen)

Minister cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z dziennikarką „Rzeczpospolitej” poinformował, iż trwają prace umożliwiające obywatelom wybór dokonania formalności rejestracji pojazdów pomiędzy dowolnie wybranym urzędem (niezależnie od miejsca zamieszkania) urzędem a… internetem. To działanie w ramach zapowiedzianego przez premiera w exposé odmiejscowienia urzędów.

- Temu właśnie służą procesy cyfryzacyjne. W niektórych formalnościach to zresztą już działa. Prosty przykład – wniosek o dowód osobisty. Gotowy dokument może pani odebrać w dowolnym urzędzie gminy, który pani wskaże. Mamy system „Źródło", który pozwala nam obsługiwać rejestr dowodów osobistych i cały proces z tym związany. Podłączone są do niego wszystkie urzędy gmin. Takim samym systemem jest zresztą centralna ewidencja pojazdów. Dzięki temu, że ją mamy, nie musimy już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Naszym celem, a zarazem wyzwaniem na tę kadencję jest wprowadzić jak najwięcej tego typu udogodnień. Mało kto chyba lubi chodzić po urzędach – informuje i deklaruje minister.

M. Zagórski podkreślił, iż celem i wyzwaniem jest powiększenie ilości usług dostępnych on-line, zintegrowanych centralnie. I to właśnie cel i wyzwanie tej kadencji rządu i oczywiście resortu. Docelowo petenci musieliby załatwiać sprawy w urzędzie jedynie w wyjątkowych sytuacjach. - Procedury we wszystkich urzędach są podobne, w większości gmin czy starostw załatwiamy te same sprawy. Stąd pomysł tzw. wirtualnego urzędu i usług przygotowanych z myślą nie o konkretnym urzędzie, ale o danym typie urzędu. Integracja umożliwi więc składanie różnego rodzaju wniosków nie tylko online, ale także w dowolnym urzędzie" - powiedział minister. Przygotowania trwają, także we współpracy z innymi resortami.

Kiedy? - To nie jest zadanie łatwe, które da się wykonać w ciągu kilku miesięcy, ale w ciągu kadencji na pewno dużo da się zrobić" – oświadczył minister. Kwestia rejestracji pojazdów ma być priorytetową. Formalności będzie można dokonać w dowolnym miejscu w kraju. "Odmiejscowiliśmy już akty stanu cywilnego. Ich odpisy można otrzymywać w każdym urzędzie" - przywoływał.