Przegląd prasy

Pierwszy tunel na zakopiance [video]. - To historyczna chwila dla drogowców – mówi minister

24 października 2019

Pierwszy tunel na zakopiance [video]. - To historyczna chwila dla drogowców – mówi minister
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - „Na zakopiance przebito pierwszy tunel”[video - KLIKNIJ]

Ekipy budowlane drążące jednocześnie od północy i południa prawy tunel pod górą Luboń Mały w ciągu przyszłej S7 stanęły naprzeciwko siebie w środę 23 października 2019 r. W ramach budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Naprawa - Skomielna Biała powstaną dwa tunele o długości 2060 m każdy. Dotychczas wydrążono już 1184 m lewego tunelu. - To historyczny dzień. Dziękuję i gratuluję wszystkim, dzięki którym dzisiejsze wydarzenie jest możliwe. Budujemy spójny system transportowy Polski, jego ważnym elementem jest Zakopianka - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Prace przy drążeniu tunelu na Zakopiance rozpoczęto 6 marca 2017 r. w Naprawie, od prawego portalu północnego. Ze względów technologicznych i dla bezpieczeństwa wykonywanych robót dopuszczone zostało wykonywanie prac w ruchu ciągłym, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Konieczność prowadzenia robót bez przerw i postojów wiąże się z występowaniem w górze naprężeń i odkształceń, które są na bieżąco monitorowane.

Z uwagi na trudne warunki geologiczne do budowy tunelu nie można było zastosować drążenia przy pomocy tarczy TBM. W tej technologii powstał tunel pod Martwą Wisłą, jest tez wykorzystywana przy budowie metra w Warszawie.

Wykonawca tunelu na odcinku S7 Naprawa - Skomielna Biała, firma Astaldi z Włoch, stosuje przy drążeniu metodę kontrolowanej deformacji A.DE.CO.-RS (analiza deformacji kontrolowanych z skałach i gruntach). Jest to metoda opracowana w latach 80. we Włoszech. (MI)