Przegląd prasy

Po raz kolejny o zagrożeniach stwarzanych przez kierowców pojazdów ciężarowych

27 września 2021

Po raz kolejny o zagrożeniach stwarzanych przez kierowców pojazdów ciężarowych
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Do ministra infrastruktury wysłana została interpelacja Bartłomieja Wróblewskiego. Zgłaszający podejmuje kwestie zagrożenia stwarzanego na drogach przez wyprzedzających się kierowców pojazdów ciężarowych. A może zaostrzenie kar - proponuje poseł.

Poseł Bartłomiej Wróblewski w związku z powracającymi zapytaniami mieszkańców aglomeracji poznańskiej złożył interpelację w sprawie poruszonej przez użytkowników samochodów osobowych poruszających się drogami szybkiego ruchu, którzy: - Zwracają uwagę na powszechnie występujący i powracający cyklicznie w dyskusjach problem samochodów ciężarowych wyprzedzających się na ww. drogach. Uzasadnia: - Jak wskazują, dokonując takiego manewru, kierowcy pojazdów ciężarowych często jadą z nieznacznie tylko wyższą prędkością niż pojazdy wyprzedzane, co spowalnia płynność ruchu i powoduje zagrożenie dla innych kierowców. I jeszcze jedna ważna kwestia: - Równie wielkie zagrożenie na drogach, zdaniem mieszkańców powiatu poznańskiego, powodują kierowcy pojazdów ciężarowych poprzez niezachowanie bezpiecznego dystansu od pojazdów znajdujących się przed nimi lub gwałtownie hamując.

Autor interpelacji zgłasza konkretne rozwiązanie: - Sytuację może poprawić nowelizacja przepisów o ruchu drogowym (poprzez zaostrzenie kar za ww. zachowanie na drogach) oraz częstsze kontrole prowadzone przez policję na drogach szybkiego ruchu.

Czy i jakie kroki podejmie Ministerstwo Infrastruktury w celu ograniczenia wskazanego wyżej negatywnego zachowania kierowców pojazdów ciężarowych na drogach szybkiego ruchu? Czy rozważane jest wprowadzenie częstszych policyjnych kontroli na drogach szybkiego ruchu nastawionych również na wyłapywanie i karanie kierowców pojazdów ciężarowych za manewry powodujące zagrożenie? Czy Ministerstwo Infrastruktury rozważa nowelizację przepisów o ruchu drogowym prowadzące do zmiany nawyku kierowców pojazdów ciężarowych, o którym mowa powyżej? - to pytania skierowane do ministra infrastruktury. (jm)