Legislacja

Ustawa o transporcie publicznym i definicja komunikacji miejskiej

27 września 2021

Ustawa o transporcie publicznym i definicja komunikacji miejskiej
(fot. Jolanta Michasiewicz)

O koniecznych zmianach w publicznym transporcie zbiorowym należy odnotować głos dyrektor ZTM w Warszawie Katarzyny Strzegowskiej. - Wśród najważniejszych zmian, które należy wprowadzić do ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, wymieniłabym doprecyzowanie definicji „komunikacji miejskiej” w zakresie możliwości realizacji usług komunikacji miejskiej na terenie gmin miejsko-wiejskich i wiejskich - ocenia pani dyrektor.

Jak poinformował Portal Samorządowy resort infrastruktury obecnie pracuje nad 14. projektem nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Niestety termin jej publikacji pozostaje nieznany. Zmiany i ich zakres są mocno oczekiwane przez organizatorów transportu zbiorowego i przewoźników. Medium publikuje wypowiedź dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie - Katarzyny Strzegowskiej, w której rozmówczyni wskazuje na potrzebę uszczegółowienia uregulowania zasad funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego, doprecyzowania definicji „komunikacji miejskiej w zakresie możliwości realizacji usług komunikacji miejskiej na terenie gmin miejsko-wiejskich i wiejskich, które podpiszą stosowne porozumienia międzygminne poprzez linie kursujące wyłącznie na terenie danej gminy, bez wjazdu do miasta; ujednolicenia przepisów dotyczących biletów ulgowych oraz zasad rekompensaty stosowania ulg przez przewoźników.

Redakcja Portalu Samorządowego podsumowuje: - W ostatnich latach powstało aż 13 projektów nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (ptz). Ale wszystkie - po konsultacjach i zebraniu wielu uwag - w końcu trafiały do kosza. Ministerstwo Infrastruktury pracuje aktualnie na propozycją nr 14, ale termin jej publikacji pozostaje nieznany. Przed wakacjami resort zapowiadał udostępnienie projektu w lipcu i procedowanie przez Sejm jeszcze w tym roku, ale nic takiego się nie wydarzyło. (jm)