Przegląd prasy

Policja otrzymuje wsparcie wojska oraz straży miejskich/gminnych. Będzie szybka ścieżka karania

2 kwietnia 2020

Policja otrzymuje wsparcie wojska oraz straży miejskich/gminnych. Będzie szybka ścieżka karania
Z radiowozów słyszymy: - Szanowni Państwo tu Policja. W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Zachowując dystans co najmniej dwóch metrów… [kliknij]

W dniu wczorajszym odbyła się konferencja prasowa szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz Komendanta Głównego Policji gen. Insp. Jarosława Szymczyka. Informowano o nowej taktyce działań policji wpieranej przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej oraz strażników gminnych i miejskich. Minister przypomniaj o przewidzianej - za nieprzestrzeganie zasad związanych z rozwojem epidemii - kary do 30 tys. zł. - Będzie szybka ścieżka karania obywateli - podsumował.

W trakcie konferencji prasowej zwołanej 1. kwietnia br. szef MSWiA Mariusz Kamiński informował o nowej taktyce działań służb mundurowych i policji. - Znacząca część naszych policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach naszych miast. (…) Informował o wsparciu żołnierzy, główne z Żandarmerii Wojskowej. Od dzisiaj także straże gminne i miejskie będą wsparciem i zostaną poddane zwierzchnictwu policji. - Policja będzie ściśle koordynowała prace patrolowe wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne. (…) Będzie ściśle egzekwowała od obywateli przestrzegania rygorów dla bezpieczeństwa nas wszystkich. (…)

Oprócz rozporządzenia Rady Ministrów znowelizowane zostały również przepisy ustawowe. Między innymi za nieprzestrzeganie zasad związanych z rozwojem epidemii w naszym kraju przewidziano karę maksymalną do 30 tys. złotych. Te kary administracyjne będą określali inspektorzy sanitarni w ścisłym porozumieniu z policją. (…) Wypracowano bardzo konkretną procedurę przekazywania przez policję informacji dotyczących bulwersujących przypadków wyłamywania się z zasad zwalczania epidemii. Będzie szybka ścieżka karania obywateli, którzy wyłamują się z tej obywatelskiej solidarności. Narażają nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych. Te osoby będą w sposób efektywny ponosiły konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych, niemądrych i zagrażających innym osobom działań - informował minister.

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk poinformował na poliskich ulicach codziennie pojawi się co najniej 20 tys. funkcjonariuszy policji, żołnierzy, strażników miejskich/gminnych. Będą to patrole zarówno piesze jak i zmotoryzowane. Generał potwierdził, iż w dalszym ciągu policja będzie "bardzo mocno stawiać" na prewencję i edukację, ale nie będzie to miało tak dominującej roli jak przez ostatni tydzień. Nadal na ulicach będą jeździły pojazdy z komunikatami głosowymi. Wsparciem w tych działaniach będą nowoczesne środki techniczne np. drony.

Zostań w domu! (jm)