W Kielcach, w siedzibie Politechniki Świętokrzyskiej podpisano umowę trójstronną o współpracy, której celem jest stworzenie systemu zdalnej inwigilacji i oceny zachowań kierowcy pod kątem bezpieczeństwa jego stylu jazdy. Opracowane dane o kierowcy (profil kierowcy) otrzymają ubezpieczyciele. Te wyliczą stosowną stawkę ubezpieczenia.
Politechnika Świętokrzyska, Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Przemysłowy Instytut Motoryzacji i firma Globtrak Polska Sp. z o.o. połączą siły na rzecz bezpieczeństwa kierowców na drogach. Konsorcjum opracuje innowacyjny system oceny ryzyka ubezpieczeń komunikacyjnych. Podpisano umowę w tej sprawie.
Uczelnia będzie badała nawyki kierowców i technikę prowadzenia pojazdów. Dla różnych kategorii i w różnych warunkach pogodowych. W samochodach zainstalowane zostaną specjalne urządzenia, które będą przesyłać dane do centralnego komputera. Na ich podstawie pracownicy uczelni opracują ocenę dla danego kierowcy. – Będzie można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że ten kierowca stwarza duże zagrożenie, inny jest przeciętnym kierowcą lub bardzo dobrym, bardzo bezpiecznym kierowcą - mówi prof. Tomasz Lech Stańczyk, kierownik projektu, dziekan Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn. W samochodach montowane będą specjalne urządzenia, które będą przesyłać dane do centralnego komputera. Na ich podstawie pracownicy uczelni opracują ocenę dla danego kierowcy. Stworzony zostanie wspólna dla ubezpieczycieli baza i faktyczny schemat oceny ryzyka. – Wartość składki ma motywować do bezpiecznych zachowań dlatego śmiało możemy powiedzieć, że bezpieczeństwo jest nadrzędnym celem – ocenia prof. Witold Luty, dyrektor Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ-PIMOT.
Badaniami zainteresowane są głownie firmy transportowe i ubezpieczeniowe. Prace nad tworzeniem systemu już się rozpoczęły, efekty znane będą za dwa lata. Całkowity koszt projektu to ponad cztery miliony złotych. (jm)