Przegląd prasy

Prace stabilizacyjne trwają

30 marca 2018

Prace stabilizacyjne trwają
„Gazeta Wyborcza” – „Rzeczpospolita": Nowym ministrem cyfryzacji zostanie Marek Zagórski” (kliknij)

Ministerstwo Cyfryzacji po rekonstrukcjach zostało jedynym resortem bez nominowanego ministra. Ostatnio - o czym pisaliśmy - obowiązki szefa resortu powierzono Markowi Zagórskiemu. Wczoraj dziennik „Rzeczpospolitej” informował o decyzji nominacji Zagórskiego. Informację podjęły inne media. Tymczasem decyzji nie ma. Są natomiast opublikowane dwie odpowiedzi na pytania posłów w sprawie funkcjonowania chyba najważniejszego systemu CEPiK 2.0.

Z nim resort boryka się, a kiedy zacznie on ostatecznie sprawnie i poprawnie działać? Czy będą potrzebne dodatkowe nakłady finansowe? I właśnie w tych sprawach wypowiedział się Marek Zagórski. Potwierdził ocenę, iż program CEPiK 2.0 to jeden z najważniejszych i największych projektów IT w historii polskiej administracji. W związku z wdrożeniem - jesienią 2017 r. - nowej CEP „samorządy powiatowe napotkały znaczące trudności i na bieżąco prowadzone są prace stabilizacyjne”. I prace tak określone prowadzone są w następujący sposób: - W związku z powyższym każdy obecnie rozpoznawany problem analizowany jest indywidualnie. Wszystkie zgłaszane przez użytkowników i obywateli błędy procedowane są zgodnie z obowiązującą Procedurą zgłaszania incydentów w rozwiązaniu SI CEPiK 2.0. - wyjaśnia Zagórski. Pytany o konkretny termin poprawnego jej działania pisze: - Nieprzerwanie trwają intensywne prace, które mają zapewnić stabilne działanie systemu. Pomimo, iż Minister Cyfryzacji nie ma żadnego nadzoru nad PWPW S.A. - dostawcą aplikacji SI Pojazd, trwa bliska współpraca pomiędzy MC, Centralnym Ośrodkiem Informatyki a Wykonawcami systemu do obsługi spraw związanych z rejestracją pojazdów w Organach Rejestrujących. Podczas okresu stabilizacji dokonano tylko po stronie centralnej kilkudziesięciu wdrożeń poprawek, które pozwoliły na poprawę kilkuset błędów i zmian. Liczba nowych wersji aplikacji SI Pojazd i rozwiązanych błędów jest jeszcze większa, a wszystkie problemy są stopniowo rozwiązywane. (…) Efektem wyżej wskazanych prac jest wypracowanie planu naprawczego, realizowanego przez wspólny Zespół do spraw kategoryzacji i opracowywania rozwiązań błędów oraz uzgodnienia planu czyszczenia zaległych problemów. Zespół na bieżąco opracowuje listę głównych grup błędów, dla których w pierwszej kolejności będą przeprowadzone niezbędne działania pozwalające na ich usunięcie. Obecnie na liście jest 82 zidentyfikowanych w skali całego kraju problemów, których rozwiązanie pozwoli na zamknięcie większości zgłoszeń ze starostw. Zespół co dwa tygodnie przestawia kolejną partię rozwiązań dla tych problemów.

Resort reasumuje: - Reasumując, podkreślić należy, że wszystkie prowadzone dotychczas oraz obecnie prace zmierzają do poprawy funkcjonowania systemu CEPiK 2.0 poprzez rozwiązywanie problemów i wprowadzanie niezbędnych zmian. Wyniki tych prac są konsekwentnie prezentowane użytkownikom. Szczegóły dostępne w tekstach przywołanych interpelacji poselskich - nr 19925 oraz nr 19631. W sprawie ewentualnych dodatkowych kosztów padła jasna informacja, iż Ministerstwo Cyfryzacji takich nie poniesie. (jm)