Ekspert wyjaśnia

Jak bezpiecznie dojechać na święta?

30 marca 2018

Jak bezpiecznie dojechać na święta?
Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault (fot. Jolanta Michasiewicz)

Święta wielkanocne to czas, gdy wiele osób podróżuje do swoich rodzin. Z powodu większego natężenia ruchu i niebezpiecznych zachowań innych kierowców nie wszyscy docierają do domu. W minionym roku w tym czasie na polskich drogach zginęło 19 osób. Jak bezpiecznie dojechać na święta?

Daj sobie czas. Choć przedświąteczne przygotowania sprzyjają pośpiechowi, na podróż w rodzinne strony należy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu. - Wielu kierowców odkłada wyjazd na ostatnią chwilę, a później stara się nadrobić czas, przekraczając prędkość czy wyprzedzając innych w sposób niezgodny z przepisami. W okresie zwiększonego natężenia ruchu może to prowadzić do tragicznego w skutkach wypadku - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Bezpieczeństwu nie sprzyja również zmęczenie związane z wielogodzinną podróżą. Dlatego kierowca powinien wyruszyć w trasę odpowiednio wcześnie, by znaleźć czas na odpoczynek w trakcie jej pokonywania.

Spodziewaj się niespodziewanego. W okresie świątecznym szczególne znaczenie ma stosowanie zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu. - W święta na drogi wyjeżdża wiele osób, które na co dzień nie prowadzą samochodu. Niepewny swoich umiejętności, zestresowany kierowca może zachowywać się na drodze w nieprzewidywalny sposób. Uważać trzeba także na osoby jeżdżące z nadmierną prędkością oraz zachowujące się w sposób, który może świadczyć o jeździe po spożyciu alkoholu - ostrzegają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Jeżeli zauważymy niebezpieczne zachowanie kierowcy jadącego w pobliżu, najlepiej dać mu się wyprzedzić i zawiadomić policję, podając - jeśli to możliwe - opis auta, numer jego tablic rejestracyjnych oraz miejsce zdarzenia i kierunek jazdy.

Przygotuj się na kontrolę. W święta należy także być przygotowanym na częstsze kontrole drogowe. Policjanci sprawdzają prędkość pojazdów, trzeźwość osób siedzących za kierownicą, jak również stan techniczny pojazdu oraz prawidłowość stosowania pasów bezpieczeństwa, zwłaszcza u dzieci.