Przegląd prasy

Spowolnienie ruchu drogowego wokół szkół

31 sierpnia 2020

Spowolnienie ruchu drogowego wokół szkół
C-NEWS - „PARIS: LES ABORDS DE 80 ÉCOLES PIÉTONNISÉS À PARTIR DE LA RENTRÉE” [kliknij]

Od dziś i od jutra rozpoczyna się rok szkolny dla dzieci i młodzieży, w Polsce i innych krajach Europy. Zawsze o tej porze bardzo wiele pisze się o przygotowaniach do tego ważnego dnia, dziś o przygotowaniach dla zachowania bezpieczeństwa w szkołach, organizacji tzw. protokołu zdrowotnego. W zakresie poprawy BEZPIECZNEJ DROGI DO SZKOŁY, ale też w celu promocji nawyku zachowania dystansu społecznego w dobie pandemii koronawirusa, radykalne działania podjęła mer Paryża Anne Hidalgo.

Mer Paryża Anne Hidalgo zdecyzodwała o ograniczeniu, a nawet zakazie ruchu na ulicach przed szkołami. Tymczasem dotyczy to 80 z 1200 szkół w stolicy Francji. Zapowiedziano ograniczenie prędkości do 20 km/godz. w godzinach, gdy dzieci docierają do swoich szkół (800-900) oraz popołudniowych, gdy te szkoły kończą zajęcia (1700-1800). W tym czasie, na tych wyznaczonych ulicach dopuszczalny będzie wyłącznie ruch pojazdów ratowniczych, dostawczych i transportu dla niepełnosprawnych. Jak się dowiadujemy rozwiązanie to będzie obowiązywało do końca września.

Zapowiedziano także przeprowadzenie konsultacji społecznych wśród paryżan. Taką próbą ratusz chce objąć kolejne placówki. Docelowo takie uspokojenie ruchu ma dotyczyć okolic wszystkich miejskich szkół, a w przypadku 300. ma być nawet całkowicie zamknięty ruch kołowy w ich otoczeniu.

Dodajmy, iż we Francji – dla zachowania tej już przysłowiowej bezpiecznej drogi do szkoły – od lat powszechnym działaniem jest obecność przed szkołami policjantów czy funkcjonariuszy straży miejskich, właśnie w godzinach, gdy dzieci i młodzież rozpoczynają i kończą zajęcia. Podkreślmy – jest to praktyka codzienna. Ten intensywny nadzór odbywa się wokół szkół podstawowych i średnich. Podobnie – coraz powszechniej - wyznaczane są strefy uspokojonego ruchu, instalowane stosowne urządzenia spowalniające. Mandaty za nieprzestrzeganie prędkości w okolicach szkół często są podwajane. (jm)

(fot. Jolanta Michasiewicz)