Przegląd prasy

„Szkolna ulica” tzn. czasowo zamknięta

10 czerwca 2021

„Szkolna ulica” tzn. czasowo zamknięta
Zarząd Dróg Miejskich. Program poprawy bezpieczeństwa w okolicach szkół. Edycja I [kliknij] (grafika ZDM Warszawa)

W stołecznej dzielnicy Ursynów przygotowywany jest pilotaż programu „Szkolna ulica”, czyli czasowego zamknięcia ruchu samochodów w pobliżu szkoły. Rozpoczęcie zaplanowano na wrzesień br. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów w drodze na lekcje. Projekt jest elementem prowadzonego przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie szerszego programu pn. „Droga na szóstkę”.

Program „Droga na szóstkę” służy poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonie szkół podstawowych. W określonych godzinach zakazany będzie wjazd pojazdów pod samą „bramę”. Projekt prowadzony jest przez Zarząd Dróg Miejskich we współpracy z urzędami dzielnic. Celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonie szkół podstawowych oraz wspieranie aktywnej mobilności najmłodszych. Ten kierunek zmian uzyskuje akceptację, mieszkańcy apelują objęcie takimi samymi działaniami innych szkół. W Warszawie działa ponad 400 szkół i 355 przedszkoli ulicznych.

Po konsultacjach z rodzicami i lokalną społecznością pierwsza „Szkolna ulica” zostanie wprowadzona w Szkole Podstawowej nr 323 i czterech innych. Od września w godzinach 7.30-8.15 ruch samochodowy wokół szkoły będzie ograniczony, zamknięta zostanie możliwość wjazdu pojazdem pod budynek placówki. - Najmłodsi warszawiacy powinni czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły - podsumowują włodarze miasta.

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu pilotażu poprzedził szeroki audyt bezpieczeństwa wokół szkół. Analizowano drogę dojścia/dojazdu do szkół, ich otoczenia. Rozmawiano także z dziećmi pytając o doświadczenia transportowe. Z badań wynika, że 16% uczniów nie czuje się bezpiecznie w drodze do szkoły, a 1 na 5 uczniów doświadczył niebezpiecznej sytuacji drogowej w ciągu ostatnich 2 lat.

Rozwiązanie takie z powodzeniem jest stosowane w kilku europejskich miastach np. w Paryżu – o czym pisaliśmy [kliknij]. Francuzi ograniczyli prędkość ruchu drogowego do 20 km/godz., natomiast w godzinach, gdy dzieci docierają do swoich szkół (800-900) oraz popołudniowych, gdy szkoły kończą zajęcia (17.00-18.00) na wyznaczonych ulicach dopuszczono wyłącznie ruch pojazdów ratowniczych, dostawczych i transportu dla niepełnosprawnych. (jm)


Zarząd Dróg Miejskich. Program poprawy bezpieczeństwa w okolicach szkół. Edycja I [kliknij] (grafika ZDM Warszawa)