Przegląd prasy

Uwaga na łosie! Czy wiesz, że zwabia je sól drogowa?

11 stycznia 2021

Uwaga na łosie! Czy wiesz, że zwabia je sól drogowa?
(fot. archiwum Grupa IMAGE)

Uwaga kierowco – jedziesz patrzysz, a tu łoś klęczy na drodze i… Tak bywa właśnie zimą. Co oznacza takie zachowanie tego pięknego zwierzęcia? Wyjaśnienie jest proste. Drogowcy dla bezpieczeństwa drogi posypują solą, a ta wywabia właśnie łosie, często przyklękają i… Kierowco zwolnij!

Naukowcy apelują do kierowców o szczególną uwagę. Posypywana m.inn. solą droga przyciąga zwierzęta, lubią ją zlokalizować. A te mogą zachować się bardzo nieprzewidywalnie, szczególnie w reakcji na światła pojazdu. Zwierzę choć nie boi się człowieka, stanowi jednak wielkie niebezpieczeństwo. Widząc łosia należy więc zachować szczególną ostrożność. Najlepiej zatrzymać się i nie trąbiąc, zaczekać. - Łoś to zwierzę niezwykle ciekawskie, niebojące się człowieka. Dlatego jeśli wyjdzie na drogę, to może na niej stać dosyć długo. Może się też dziwnie zachować w reakcji na światła samochodu. Mijając łosia trzeba więc zachować daleko idącą ostrożność - mówi dr hab. Mirosław Ratkiewicz, biolog z Uniwersytetu w Białymstoku. A najlepiej tam gdzie mogą one występować trzeba bezwzględnie zmniejszyć prędkość jazdy, użyć klaksonu. Nie używajmy długich świateł.

Apelujemy o tę bezpieczną prędkość, zwierzę zawsze może wypaść na drogę z krzaków, za nim mogą pojawić się kolejne osobniki. Bezwzględnie zmniejszmy prędkość, poczekajmy. Przyczyną wypadków, zdarzeń z udziałem zwierząt, nie jest łoś czy inne zwierzę, najczęściej jest to nadmierna prędkość. Policjanci przypominają, iż gdy już dojdzie do wypadku z udziałem zwierzęcia należy zachować spokój, zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne, miejsce wypadku zabezpieczyć trójkątem ostrzegawczym i natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 112. Nie dotykajmy rannego zwierzęcia, czekajmy na pomoc. Uważajmy. (jm)