Przegląd prasy

W perspektywie

17 kwietnia 2020

W perspektywie

W dniu wczorajszym przedstawiony został tak oczekiwany rządowy plan łagodzenia obostrzeń wynikających z trwającej epidemii koronawirusa. W harmonogramie tylko jedna data. - W kolejnych etapach będziemy otwierać rzemiosło, następnie handel, na końcu usługi – zapowiada premier.

W dniu wczorajszym przedstawiony został tak oczekiwany rządowy plan - harmonogram łagodzenia obostrzeń wynikających z trwającej epidemii koronawirusa. Mówiąc o zasadzie zachowania maksimum bezpieczeństwa obywateli premier Mateusz Morawiecki zapowiedział proces podzielony na cztery etapy. Pojawiła się jedna data – 20 kwietnia br. - dalsze mają być ustalane na bieżąco po ustaleniu dynamiki nowych zachorowań. Pierwszy etap to stopniowe znoszenie obostrzeń: otwarte lasy, parki, dopuszczenie liczniejszego udziału w obrzędach religijnych, w sklepach. - W kolejnych etapach będziemy otwierać rzemiosło, następnie handel, na końcu usługi - zapowiadał premier.

Obywatele, a przede wszystkim przedsiębiorcy liczyli na określoną w dniach, czy tygodniach perspektywę. Chcą wrócić do pracy. Pozostaje niepewność. - Kupujemy sobie czas, ale jednocześnie powodujemy, że dużo więcej osób może ocalić swoje życie - mówił premier i trudno się nie zgodzić.

Minister Łukasz Szumowski przypomniał i wskazywał na wagę zasad bezpieczeństwa życia w czasach epidemii: - To są te zasady, z którymi musimy nauczyć się żyć przez najbliższy rok co najmniej. Może półtora, jeżeli nie dwa lata. Pamiętajmy o regułach sanitarnych.

Pozostańmy w domu! (jm)

***

Komunikat z dn. 16.4.2020 r. - „Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19”. Portal RP.

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Zależy nam przede wszystkim na dalszej ochronie obywateli, dlatego będą obowiązywać nas wszystkich niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności. Są to:

- zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,

- obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,

- utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,

- ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),

- kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

- do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.

- w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

- Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

- Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

- Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Stopniowe zdejmowanie obostrzeń – kolejne daty wyznaczane po analizie

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:

- przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),

- wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),

- realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

Oznacza to, że będziemy mogli zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany!

Jak wyglądają kolejne planowane etapy zdejmowania obostrzeń?

DRUGI ETAP

Działalność gospodarcza:

- Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy

- Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami

Życie społeczne

- Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

TRZECI ETAP

Działalność gospodarcza:

- Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek

- Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami

- Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami

Życie społeczne

- Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)

- Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.

CZWARTY ETAP

Działalność gospodarcza:

- Otwarcie salonów masażu i solariów

- Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness

Życie społeczne

- Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!

Słowa kluczowe koronawirus Premier RP