Przegląd prasy

W Polskim Radiu o rzeczywistości brd, szkoleniu, egzaminowaniu oraz inicjatywie powołania branżowego samorządu

18 marca 2019

W Polskim Radiu o rzeczywistości brd, szkoleniu, egzaminowaniu oraz inicjatywie powołania branżowego samorządu
Mariusz Gzyl, dziennikarz Polskiego Radia Programu Pierwszego. 17.3.2019 r. program Bezpieczny weekend [kliknij] (fot. Sławomir Moszczyński) [kliknij]

W Programie Pierwszym Polskiego Radia odbyła się rozmowa poświęcona poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowego w kontekście inicjatywy powołania samorządu instruktorów i egzaminatorów.

Do udziału w programie Bezpieczny Weekend 17 marca 2019 r. (programu z telefonicznym udziałem słuchaczy) emitowanym w Pierwszym Programie Polskiego Radia gospodarze programu Mariusz Gzyl i Jarosław Kawecki zaprosili gości w osobach: Tomasza Matuszewskiego (Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym), Mariusza Sztala (instruktor, egzaminator, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego) oraz Sławomira Moszczyńskiego (instruktor i wykładowca Automobilklub Polski).

Poproszony o wypowiedź w sprawie tragicznego stanu bezpieczeństwa na naszych drogach Tomasz Matuszewski mówił: - Szanujemy te próby, które na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat były - w obszarze instruktorów i egzaminatorów - najpierw formuła szkolenia tej grupy, potem weryfikacje, potem wprowadzanie obowiązkowych rocznych szkoleń, powstawanie różnego rodzaju Izb Gospodarczych skupiających przedsiębiorców itd. To wszystko skutkuje tym czym mniej więcej jeden procent poprawy zdawalności na egzaminach w Polsce. (…) I to jest miarą naszej porażki. A z drugiej strony tą powinnością, że trzeba coś robić. Postanowiliśmy - jako taka społeczna grupa - powołać samorząd zawodowy instruktorów i egzaminatorów. Czyli dołączyć do tych kilkunastu grup zawodów nazywanych już formalnie zawodami zaufania publicznego, którzy swoją pracą rzeczywiście doprowadzą do sytuacji, że tej śmierci - szczególnie tej młodej śmierci - będzie coraz mniej. Czy mamy profesjonalnych instruktorów? Czy posłowie są zainteresowani Inicjatywą? Czy widzą potrzebę zmian? Jaka jest recepta na sukces szkolenia bezpiecznych kierowców? Czy egzamin powinien się istotnie zmienić?

O propozycjach nowych zapisów ustawowych mówił Mariusz Sztal. Podkreślił nawet, iż najbardziej słusznym kierunkiem byłoby napisanie ustawy od nowa. Dlaczego? „Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?” Czym będzie samorząd?

O tym, że inicjatywa może być przysłowiowym „kijem włożonym do mrowiska”, o tym czy „Janusze biznesu” będą musiały wyjść z tej branży, mówił Sławomir Moszczyński. - My ten kij włożyliśmy 13. listopada ub. r. i nie będziemy nic luzować… Co trzeba zrobić? Co zamierza zrobić i dotychczas zrobiła grupa inicjatywna? Jak szkolić? Jak postrzegać kandydata na kierowcę?

Rozmówcy zgodnie podsumowali - naszym priorytetem jest bezpieczeństwo ruchu drogowego. To była niezwykle interesująca rozmowa, tam odpowiedziano na postawione pytania i nie tylko te - posłuchajcie sami: https://www.polskieradio.pl/7/5381/Artykul/2279593,Bezpieczny-weekend-17-marca-godz-1631?fbclid=IwAR3AoEDdD3OQ-JsVau6tqo0CG-FKIr_ixbGVYuzo4iOQbRY6maxEn0daqGA

(od lewej) Mariusz Sztal, Sławomir Moszczyński, Tomasz Matuszewski (fot. facebook Mariusz Sztal)