Przegląd prasy

Znaczenie integracji urządzeń w pojeździe w celu zminimalizowania rozproszenia uwagi i przeciążenia kierowcy

26 kwietnia 2018

Znaczenie integracji urządzeń w pojeździe w celu zminimalizowania rozproszenia uwagi i przeciążenia kierowcy
(grafika: Brigade Electronics)

PORTLAND (Indiana). - Technologia bezpieczeństwa pojazdów poczyniła w ostatnich latach ogromne postępy, pomagając kierowcom pojazdów i maszyn mobilnych rozwiązywać problemy spowodowane martwymi strefami zarówno na drogach, jak i poza nimi. Systemy bezpieczeństwa pojazdów w dużym stopniu zostały uznane w pojazdach użytkowych za konieczność, dzięki czemu ratują niezliczone ludzkie życia.

Jednak wraz z adaptacją technologii bezpieczeństwa pojazdów niektóre z bardziej tradycyjnych urządzeń takich jak głośny sygnał "bip bip" w dźwiękowych sygnalizatorach cofania zostały zastąpione ukierunkowanym "białym" szumem, który można usłyszeć tylko w strefie zagrożenia, aby obniżyć zanieczyszczenie hałasem.

Pionier tej technologii, firma Brigade Electronics, założona w 1976 roku przez Chrisa Hansona-Abbotta MBE, która pomogła spopularyzować technologię bezpieczeństwa pojazdów na całym świecie, niestrudzenie pracuje nad ciągłym rozwojem technologii w celu dalszej poprawy bezpieczeństwa pojazdów.

Jednym z celów Brigade jest zmniejszenie przeciążenia kierowcy oraz rozproszenia jego uwagi w pojeździe poprzez stworzenie zintegrowanych technologii, które działają razem i wzajemnie się uzupełniają bez potrzeby stosowania w pojeździe dodatkowych monitorów lub oddzielnych brzęczyków.

Eryk Biskupski w Brigade Electronics Polska powiedział: "Badania pokazały, że pracownicy sektora transportowego cierpią na ponadprzeciętny poziom stresu, dlatego tak ważne jest, aby technologia pomagała kierowcom i poprawiała bezpieczeństwo pojazdów bez dodatkowego utrudniania im pracy".

Jeden z produktów Brigade, systemy kamer monitoringu Backeye®360, został stworzony w celu rozwiązania problemów spowodowanych przez martwe strefy bez konieczności sprawdzania w licznych lusterkach. Eryk kontynuuje: "Lusterka i kamery z jednym podglądem pomagają dostrzec martwe strefy, ale badania pokazują, że w czasie, jaki zajmuje sprawdzenie czterech lusterek, ocena, a potem reakcja na zagrożenie, nawet przy prędkościach rzędu zaledwie 5 km/h, pojazd może przejechać aż 10 m. Backeye®360 rozwiązuje problem przez zapewnienie pełnego podglądu 360o otoczenia w jednym obrazie".

Produkty, które współpracują ze sobą, są również ważne dla poprawy bezpieczeństwa. Eryk dodał: "Prowadzono badania nad zagrożeniami związanymi z rozproszeniem uwagi kierowcy w pojeździe, dlatego opracowujemy produkty, mające na celu rozwiązanie tego problemu. Na przykład, jeśli zainstalowany jest system firmy Brigade Backeye®360, a operator pojazdu chce dodać ultradźwiękowy system wykrywania przeszkód firmy Brigade, ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje kierowca to dodatkowe podglądy i brzęczyki do oceny. Nasze produkty wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu można je bezproblemowo zintegrować bez potrzeby komplikowania pracy kierowcy". (PAP) (Źródło: Brigade Electronics)