Przegląd prasy

Nowy znak drogowy, ale... (sic!) nie dla kierowcy, a dla pojazdu

5 maja 2022

Nowy znak drogowy, ale... (sic!) nie dla kierowcy, a dla pojazdu
Na niemieckich autostradach pojawił się nowy znak drogowy - z symbolami geometrycznymi - informuje popularny poral ERAHRER.com. Czy wiesz co one oznaczają - pytają dziennikarze [kliknij] (fot. screen)

Jak informuje EFAHRER.com popularny niemiecki portal, lider rynku w dziedzinie mobilności elektrycznej [kliknij], na niemieckich autostradach pojawił się nowy znak drogowy. Czy wiesz, co on oznacza? Dodamy, nie jest przeznaczony dla kierowcy, a... (sic!) dla pojazdu.

Jak się dowiadujemy nowy znak na niemieckich autostradach (na określonych ich odcinkach) pojawił się stosunkowo niedawno. Dołączył do liczby około 500 obowiązujących wzorów. W sumie w całym w całym kraju przy drogach i autostradach, w miastach i terenach niezabudowanych ustawionych jest ponad 20 milionów znaków. Ten jest okrągły, czarno-biały. Widoczne symbole przypominają klepsydrę. Odległość między każdym znakiem wynosi 2,5 kilometra. Jest to znak orientacyjny. Tak - orientacyjny, przeznaczony nie dla kierowców, ale… dla pojazdów autonomicznych. Te niezwykłe znaki umożliwiają samochodom autonomicznym na szczegółowe określenie ich lokalizacji.

Znaki te są częścią projektu pilotażowego Federalnego Ministerstwa Cyfryzacji i Transportu (BMDV), a usytuowane na odcinkach autostrad, gdzie odbywają się jazdy testowe właśnie pojazdów autonomicznych. Zamontowano tam także – niewidoczne dla kierowców - specjalne reflektory dla czujników radarowych i laserowych w celu optymalnego testowania urządzeń pomiarowych, systemów komunikacyjnych i czujników autonomicznych pojazdów. (jm)