Przegląd prasy

Znaki drogowe dla wojska

24 maja 2019

Znaki drogowe dla wojska
(fot. GDDKiA - materiały prasowe)

Na drogach pojawiły się znaki drogowe dla kierujących pojazdami. Czy wiemy jak się zachować na drodze, gdy przed nami jedzie kolumna pojazdów wojskowych? Itd.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w związku z międzynarodowym ćwiczeniem wojskowym mającymi odbywać się w pierwszych dniach czerwca, w dniach od 23 maja do 16 czerwca 2019 r., wybrane obiekty mostowe w ciągu dróg krajowych, zostaną oznakowane dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi - znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia (klasy MLC). Głównie pojawią się one w województwach dolnośląskim i lubuskim na autostradzie A4 i drodze krajowej nr 18. Co ważne, są one kierowane jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC (Military Load Classification).

Dla kierowców pojazdów cywilnych nie mają one znaczenia. Pamiętajmy, choć nas bezpośrednio nie dotyczą, musimy jednak wiedzieć jak należy zachować się, gdy na drodze pojawia się kolumna pojazdów, w terenie zabudowanym, poza nim, czy możemy ją wyprzedzać, w jakiej sytuacji mamy do czynienia z kolumną uprzywilejowaną itd. Macie Państwo dalsze pytania - piszcie - nasi eksperci odpowiedzą: tygodnik@prawodrogowe.pl (jm)