Rozmowy

Dominik Grabowski w DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ

15 grudnia 2023

Dominik Grabowski w DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ
Dominik Grabowski, sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, kierownik Działu Szkoleń i BRD i egzaminator nadzorujący w WORD Opole, instruktor nauki jazdy, instruktor techniki jazdy (fot. ze zbiorów prywatnych)

„Jak są szkoleni kandydaci na kierowców i dlaczego tak źle?” to tytuł najbliższej DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ (21 grudnia br.). Gościem będzie Dominik Grabowski. Tematyka wciąż budząca wiele emocji.

W najbliższy czwartek - 21 grudnia br. - Bożenna Chlabicz w DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ będzie gościła Dominika Grabowskiego, egzaminatora nadzorującego, kierownika Działu Szkoleń i BRD w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, sekretarza Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nie możemy pominąć faktu, iż nasz rozmówca wywodzi się z rodziny szkoleniowców - ojciec posiadał ośrodek szkolenia kierowców. On sam przez ponad cztery lata pracował jako instruktor, natomiast po ukończeniu studiów wyższych (inżynier produkcji i magister zarządzania przedsiębiorstwem) od 2008 roku pracuje jako egzaminator. Nadal posiada aktualne uprawnienia instruktora nauki jazdy i instruktora techniki jazdy. Więcej corocznie jest uczestnikiem i wykładowcą corocznych warsztatów doskonalenia zawodowego. Dla pełnego przedstawienia sylwetki zawodowej naszego gościa trzeba powiedzieć, iż kończy pierwszą edycję studiów podyplomowych prowadzonych przez Wojskową Akademię Techniczną pn. „Teoria i praktyka kształcenia i egzaminowania kierowców” [kliknij].

Dlaczego tak szeroko zaprezentowaliśmy sylwetkę gościa DYSKUSJI? Otóż dlatego, iż po opublikowania tytułu planowanego wydarzenia: „Jak są szkoleni kandydaci na kierowców i dlaczego tak źle?” pojawiło się kilka krytycznych uwag - cytujemy bez ingerencji w publikowane w mediach społecznościowych wypowiedzi: - Pytanie z zawartą - nieuprawnioną tezą. Szkolenie kandydatów na kierowców jest zazwyczaj dyżurnym chłopcem do bicia w mediach. Przedstawiciele innych środowisk zawodowych jakoś umieją dbać o ich dobre imię... W innych dziedzinach związanych z brd dzieje się zdecydowanie gorzej, np. nadzór nad ruchem drogowym w wykonaniu polskiej policji woła o pomstę do nieba. To jest palący temat”; „Wnioskiem z dyskusji będzie teza ,że osk "uczą jak zdać egzamin zamiast jak jeździć"; „Zero nadzoru nad ruchem drogowym”, „I znowu ODTJ....jako specjaliści od wszystkiego. Jeśli cały czas mówią, że jest tak źle ze szkoleniem to niech sami zaczną.... Nie będę tego słuchał”; „Może właśnie pytanie powinno brzmieć "dlaczego kandydaci na kierującego pojazdem są szkoleni w taki sposób"? Problem jest chyba szerszy i bardziej złożony, raczej systemowy bo weryfikacja wiedzy i umiejętności nie ma nic wspólnego z prawidłowym i bezpiecznym kierowaniem pojazdem oraz znajomością przepisów. Szkoły uczą jak zdać egzamin a sam egzamin nie wymaga znajomości przepisów czy logicznego myślenia tylko znajomości niestety testów”; „A moze nalezy postawic pytanie "dlaczego są tak źle egzaminowani"?”.

Dajemy więc jasny sygnał, że dyskusję podjęła osoba zdecydowanie uprawniona do wypowiedzi w zakresie tak postawionych kwestii. Zapraszamy do dyskusji i DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ. (jm)

Napisz do nas: tygodnik@prawodrogowe.pl

(grafika Grupa IMAGE)

21 grudnia br. odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie on-line w formule DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ. Prowadząca - Bożenna Chlabicz zaprosiła Dominika Grabowskiego, sekretarza Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, kierownika Szkoleń i BRD i egzaminatora nadzorującego w WORD Opole, instruktora techniki jazdy. „Jak są szkoleni kandydaci na kierowców i dlaczego tak źle?” postawiła tytułowe pytania.