Rozmowy

Wiceminister infrastruktury o bezpłatnych autostradach. Czy dla wszystkich?

19 stycznia 2024

Wiceminister infrastruktury o bezpłatnych autostradach. Czy dla wszystkich?
Przemysław Koperski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. YouToube. Radio Piekary. „Rozmowa Dnia - Przemysław Koperski” [kliknij] (fot. screen)

Przemysław Koperski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury w „Rozmowie Dnia” Radia Piekary zapytany przez dziennikarza o pierwsze wrażenia pracy w resorcie powiedział: - Przede wszystkim jest bardzo dużo projektów, które trzeba zaudytować. Autostrady powinny być bezpłatne, ale czy dla wszystkich korzystających?

Odpowiadając na pytanie, jak wiele projektów trafi na tzw. półkę ocenił: - Często były to obietnice bez pokrycia w budżecie. (…) Są deklaracje na rok 2024 i na kolejne lata. (…) W kwestii darmowych autostrad wiceminister mówił: - Ja jestem zwolennikiem, żeby wszystkie autostrady w Polsce dla samochodów do 3,5 tony były bezpłatne. To zwiększy oczywiście bezpieczeństwo podróży, bo chcielibyśmy podróżować tymi najbezpieczniejszymi trasami. Dla wielu osób może być barierą jeżeli trzeba uiścić opłatę. Chociaż na odcinku Katowice czy Gliwice były one niewielkie. Są niestety prywatne autostrady i dzisiaj - moim zdaniem - powinniśmy robić wszystko, żeby one trafiły pod zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W interesie mieszkańców jest, aby tak się stało. (…) w tej sprawie będzie oczywiście podjęta decyzja. Mój pogląd jest taki, że wszystkie autostrady w Polsce powinny być zarządzane przez GDDKiA. Powinny być dla mieszkańców Polski bezpłatne. To zwiększa bezpieczeństwo. Te wypadki, które zdarzają się na drogach niższego rzędu są tymi wypadkami, które można częściowo zniwelować jeżeli przerzucimy transport na drogi wyższego rzędu. Natomiast warto się zastanowić czy one powinny być bezpłatne dla wszystkich korzystających? Czy może tylko i wyłącznie dla obywateli Unii Europejskiej? Czy może nie wprowadzić tego rozwiązania, które jest na Autostradzie Bursztynowej, gdzie pobiera się ten bilet zerowy, albo wpisuje w elektroniczny system nasze tablice rejestracyjne. Te osoby, które mają zarejestrowane pojazdy poza Unią Europejską moim zdaniem nie powinny korzystać bezpłatnie z polskich autostrad. Ale to jest moje zdanie. (…) (jm)