Rozmowy

Jakub Dymowski. Jedność jest twórcza

17 kwietnia 2019

Jakub Dymowski. Jedność jest twórcza
Jakub Dymowski, instruktor nauki oraz techniki jazdy, nauczyciel przedmiotów zawodowych w stołecznym Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie, terapeuta pedagogiczny (fot. ze zbiorów Autora)

Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

Konfucjusz

         Dlaczego powstały Ośrodki Szkolenia Kierowców? Odpowiedź jest bardzo prosta a zarazem głęboka. Ze względów bezpieczeństwa.

         OSK powstały, aby zabezpieczyć ludzi przed skutkami wypadków w ruchu lądowym poprzez przeprowadzenie procesu dydaktycznego na osobie pozyskującej umiejętności prowadzenia pojazdów.

         Cały ten proces jest na tyle ważny, że my, szkoleniowcy musimy być w nim spójni, mieć jeden wspólny cel - bezpieczeństwo.

         Czym jest nauczenie? Nauczanie to złożony proces wprowadzania pewnych zmian, ale nie tylko w osobie szkolonej. Nauczając, nauczyciel doprowadza do synergii pewnych celowych i niecelowych zachowań, których efektem jest zmiana zachodząca w człowieku.

         Nauczanie to konstruowanie nowych połączeń neuronowych, zmiana już istniejących nawyków nie tylko w głowie osoby szkolonej, ale tez u szkoleniowca.

         Dlatego instruktorzy, którzy chcą być jednocześnie nauczycielami powinni poddawać się permanentnej edukacji. Z racji tego, że edukacja branży szkoleniowej nie odbywa się w sposób 1:1 to buduje się jeszcze jedna ważna cecha naszego środowiska – integracja.

         Jedność w branży OSK jest niesamowicie ważna dlatego, że jest twórcza. Wszystkie nowe pomysły i rozwiązania tworzą się w kuluarach, czyli efekcie ubocznym każdego szkolenia a tak naprawdę, najważniejszym i najbardziej wartościowym momencie.

         Jedność naszej branży jest słowem klucz, ponieważ mamy wspólny cel, bezpieczeństwo na drodze.

         Dlatego zapraszamy wszystkich serdecznie na spotkanie NASZEJ branży ”Najlepsi grają w jednej lidze” w dniu 17 kwietnia, które odbędzie się w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr II w Warszawie przy ulicy Jana Pawła II 69 o godzinie 16.30.

         Porozmawiamy o Samorządzie Zawodowym Instruktorów i Egzaminatorów, zmianie samochodów w WORD Warszawa, problemach naszej branży i wszystkim co z nią związane. Zawsze lepiej być niż nie być.

         W czasie zjednoczenia nauczycieli w całej Polsce pomyślmy o zjednoczeniu naszej branży, która z nauczaniem ma wiele wspólnego.

         Pamiętajcie „W kupie siła!”

Jakub Dymowski (Warszawa)

OD REDAKCJI:

Tygodnik PRAWO DROGOWE@NEWS oraz portal L-INSTRUKTOR objęły patronat medialny nad wydarzeniem.

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu oraz ewentualne zgłaszanie pytań:

                Telefon: 509-191-444

                E-mail: biuro@pke.org.pl

                Redakcja: tygodnik@prawodrogowe.pl