Rozmowy

Poseł Ryszard Galla podejmuje kwestię jazdy z osobą towarzyszącą

6 lipca 2021

Poseł Ryszard Galla podejmuje kwestię jazdy z osobą towarzyszącą
Poseł Ryszard Galla (fot. Biuro Poselskie)

Ryszard Galla, zaadresował do ministra infrastruktury interpelację w sprawie zmian w systemie szkolenia kierowców i kandydatów na kierowców. Dzięki życzliwości posła możemy omówić szczegóły tego wystąpienia. I kwestia najistotniejsza - Kiedy zostanie opublikowany projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami?

Na łamach PRAWA DROGOWEGO@NEWS wielokrotnie pisaliśmy [kliknij] o przygotowywanych w resorcie infrastrukturach zmianach w systemie szkolenia kierowców i kandydatów na kierowców. Zrealizowaliśmy także dyskusję w cyklu DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ [kliknij]. Tą tak istotną kwestią zainteresował się także poseł Ryszard Galla. Nawiązując do - złożonej na posiedzeniu jednego z posiedzeń sejmowej Komisji Infrastruktury - informacji Rafała Webera poseł wskazuje: - Pan Minister zaprezentował osiem ogólnych założeń, które są postrzegane przez resort jako rozwiązania warte wprowadzenia w życie. Jedną z ciekawych propozycji przedstawionych przez Pana Ministra była propozycja wprowadzenia możliwości szkolenia osoby ubiegającej się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami określonymi dla prawa jazdy kat. B w formie kursu rozszerzonego o jazdy z osobą towarzyszącą. I tak oto ocenia pomysł: - Uważam, że pomysł jazd z osobą towarzyszącą jest ciekawą propozycją, która może podnieść poziom umiejętności kandydatów na kierowców. Z mojego punktu widzenia kluczową rolę odgrywa tutaj przede wszystkim więź zaufania pomiędzy kandydatem na kierowcę a opiekunem prawnym, co niewątpliwie sprzyjałoby procesowi „obycia się” kandydata na kierowcę z samochodem oraz ruchem drogowym. Byłaby to też, jak słusznie wskazał Pan Minister, alternatywa dla kosztownych jazd dodatkowych wykupywanych w ośrodkach szkolenia kierowców.

Poseł pyta ministra infrastruktury przechodzi do konkretów i pyta na jakim etapie jest konkretny projekt ustawy, przypominając o obietnicy powiązania zakończenia prac z uspokojeniem sytuacji covidowej oraz po pełnym powrocie wszystkich tych osób, które korzystają z usług OSK cytował wypowiedź Rafała Webera: - Temat ten wróci na agendę i wtedy też ministerstwo będzie w stanie przedstawić założenia w formie projektu ustawy. Jednocześnie Pan Minister zaznaczył, że na początku trzeba będzie zaktualizować wpis do wykazu prac rządu i rozpocząć ten proces na nowo. Aktualnie sytuacja związana z pandemią COVID-19 jest w naszym kraju bardzo dobra i dlatego myślę, że odpowiednie prace w tym zakresie mogłyby przybrać na sile.

W konkluzji zostały sformułowane konkretne pytania: Kiedy pojawi się projekt ustawy? Czy w tym zakresie trwają już konkretne prace legislacyjne w resorcie? Czy dookreślono szczegóły rozwiązania jazdy z osobą towarzyszącą? Czekamy na odpowiedź, na publikację. (jm)