Szczepmy się, tylko w szczepieniach jest przyszłość! Jak ważne jest, abyśmy osiągnęli odporność populacyjną, abyśmy mogli wrócić do poprzedniego życia, powinniśmy rozumieć wszyscy. Bardzo interesującą szczepionkową ofertę zaproponował Urząd Miasta Wrocławia. Na ulicach miasta pojawił się mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19.
Na ulicach Wrocławia pojawił się mobilny punkt szczepień - SZCZEPCIObus - czyli specjalny autobus MPK [kliknij]. Jak się dowiadujemy - chętni otrzymają jednodawkową szczepionkę firmy Johnson&Johnson. - Zależy nam, by szczepienia były powszechne, dostępne jak najbliżej mieszkańców, a liczba zaszczepionych wrocławianek i wrocławian jak najwyższa. Już teraz jesteśmy w czołówce najlepiej zaszczepionych miast w Polsce. Blisko 48 proc. wrocławian jest już w pełni zaszczepionych, ponad 30 proc. nastolatków przyjęło pierwszą dawkę szczepionki - mówił Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych we Wrocławiu. Autobus - jak zaplanowano - będzie pojawiał się w określonych miejscach. Adresowana do osób (w tym także obcokrajowców) stale zamieszkujących we Wrocławiu. Warunek - ukończenie 18. roku życia (to wymóg wynikający ze szczepienia konkretnym specyfikiem). Procedura dokładnie taka sama jak obowiązująca: wypełniony formularz, wywiad lekarski, kwalifikacja i szczepienie.
Wrocław posiada także własną kampanię informacyjną: #WrocławSięSzczepi Solidarnie przeciw COVID [kliknij]. Wśród projektów np. mobilna akcja szczepienia dla bezdomnych; akcja szczepień w liceach; akcja dla nastolatków, dla dzieci i ich rodziców. - Zadbaliśmy o osoby starsze i wykluczone. Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu, pod którym mogą zgłaszać się wrocławianie, którzy mają problemy z poruszaniem albo transportem, i dowozimy je do punktów szczepień, także dzięki wsparciu MPK - podkreśla Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Wielu podróżujących po Europie i nie tylko doświadcza, iż łatwiej jest mając tzw. paszport covidowy. Osoba legitymująca się Unijnym Certyfikatem COVID (UCC) według rozporządzenie „covidowego” np. nie musi też robić testów. Jak podawała PAP 30 czerwca, zaświadczenie pobrało w Polsce łącznie 5,6 mln osób. Już dzisiaj to już zdecydowanie wyższa liczba bo blisko 7 milionów osób. - Jesteśmy aż sami zaskoczeni, jak bardzo szybko cały czas rośnie zainteresowanie - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.
Przypomnijmy - pierwszą w Polsce szczepionkę podano 27 stycznia. Czyli za chwilę minię pół roku i - jak podaje resort zdrowia - łącznie w Polsce zaaplikowano ok. 29 mln szczepionek, w tym pełną dawką tylko 13 mln osób. W lipcu ubiegłego roku marzyliśmy o szczepionkach. Dziś? Oby ta nasza świadomość szczepienna poprawiała się. (jm)