Legislacja

Sprawca będzie płacił alimenty – zapowiada premier Morawiecki

6 lipca 2021

Sprawca będzie płacił alimenty – zapowiada premier Morawiecki
(fot. KPP Stalowa Wola – mat. prasowe)

Warszawa ul. Sokratesa, tragedia która po której premier Mateusz Morawiecki zapowiedział uregulowanie kwestii ofiar na przejściach dla pieszych - dziś mamy obowiązującą nowelizację ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Piątek, 3 lipca - tragedia pod Stalową Wolą. I także wobec tej tragedii premier Mateusz Morawiecki zapowiada: - Bardzo szybko przystąpimy do prac legislacyjnych! Apeluje: - Niech nikt nie jeździ pod wpływem alkoholu, to jest potencjalnie morderstwo!

Wypadek. Stalowa Wola, niedziela, ok. godz. 15.00, droga wojewódzka nr 871. Za kierownicę Audi S7 wsiadł pijany kierowca – 1,6 promila alkoholu! Tą samą drogą jedzie drugi samochód, Audi A4 w nim rodzice i 3-letni synek. Na tym odcinku drogi obowiązuje zakaz wyprzedzania, wyraźnie widoczna podwójna ciągła linia, a jednak kierowca Audi S7 wyprzedza. Postępowanie wyjaśniające trwa, więc możemy tylko napisać, iż prawdopodobnie w trakcie manewru wyprzedzania dochodzi do tragicznego zdarzenia. Dochodzi do czołowego zderzenia z Audi A4. Mimo reanimacji 37-letnia kobieta i 39-letni mężczyzna tracą życie. Troje dzieci pozostaje sierotami…

Dziś już wiemy, że 37-letniemu mężczyźnie przedstawiono dwa zarzuty: spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym w stanie nietrzeźwości oraz kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Jak informował prokurator Adam Cierpiatka: - Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw oraz odmówił składania wyjaśnień.

Premier Mateusz Morawiecki. Premier odniósł się do wydarzenia mówiąc [kliknij]: - (…) wypadek niedaleko Stalowej Woli spowodowany przez osobę kierującą pojazdem pod wpływem alkoholu. Ja dzisiaj rano zakończyłem proces przyznawania rent specjalnych dla dzieci, które zostały osierocone. Takie przypadki zdarzają się niestety częściej. I chcę z całą mocą powiedzieć, że przystąpimy bardzo szybko do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. To będzie odpowiedzialność nie tylko karna, ale to będzie także odpowiedzialność polegająca na tym że takie osoby będą zobowiązane do płacenia alimentów osobom, które pozostały przy życiu, osobom z rodziny, osobom poszkodowanym. Żeby wszyscy Polacy mieli jasność, że osoba która pod wpływem alkoholu „wsiada za kółko” to potencjalnie jest ktoś, kto może doprowadzić do zabicia innych osób. I chcemy tę dolegliwość kary zdecydowanie zwiększyć. (…) Niech nikt w Polsce nie jeździ pod wpływem alkoholu, to jest potencjalnie po prostu morderstwo!

Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wystąpiłem do prokuratora generalnego o nadzór i surowe potraktowanie sprawcy, a do Funduszu Sprawiedliwości o pomoc dla pokrzywdzonych - poinformował wiceminister sprawiedliwości i pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł.

Pytania. W mediach - tych oficjalnych i społecznościowych - wiele już powiedziano o pijanych kierowcach na drogach, o sprawcach wypadków; o ich ofiarach, o niewyobrażalnych tragediach. Postawiono wiele pytań zacytujmy kilka z nich (w oryginalnym brzmieniu): - Dlaczego tak niskie kary przewidziano w kodeksie karnym? - Kiedy do diaska, w prawie, zmieni się zapis, za spowodowanie wypadku, po alkoholu, będą tacy zwyrodnialcy sądzeni jak za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem i pozbawiani dolności dożywotnio? - Skandaliczne to nasze „prawo”. - Dlaczego nie zatrzymujemy pojazdów pijanych kierowców? - Kilkanaście krajów UE potrafi zabrać auto choćby na czas orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. - Tylko i wyłącznie surowsze kary. Zaczynając od mandatów uzależnionych od zarobków, poprzez rewidowanie (płatne) auta aż po najwyższe wyroki pozbawienia wolności. Pijany za kierownicą to potencjalny zabójca! W ten sposób naprawdę istnieje szansa na eliminowanie takich ludzi z drogi Dlaczego do ruchu dopuszczamy osoby z problemem alkoholowym? Itd. Itd.

Niech nie milkną echa tego tragicznego wypadku! Nie ma społecznego przyzwolenia!

Czekamy na Państwa wypowiedzi (tygodnik@prawodrogowe.pl). (jm)