Rozmowy

Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury odpowiada na pytanie w sprawie PKZ

25 maja 2022

Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury odpowiada na pytanie w sprawie PKZ
Szymon Huptyś, Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury (fot. Jolanta Michasiewicz)

Zgodnie z przepisami ośrodek szkolenia kierowców nie musi raportować wojewodzie o rozpoczętych i zakończonych szkoleniach okresowych oraz przekazywać danych do Ministerstwa Cyfryzacji o wydanych świadectwach kwalifikacji zawodowej, jeżeli wprowadzi odpowiedzenie dane do profilu kierowcy zawodowego. Tak brzmi odpowiedź Rzecznika prasowego Ministerstwa Infrastruktury na pytanie redakcji tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS.

Pytanie red. tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS: Na prośbę Czytelników redakcja tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS zwróciła się do Rzecznika prasowego Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o odpowiedź na następujące pytanie: - Czy Ośrodek Szkolenia w świetle Ustawy o kierujących pojazdami - zmian wprowadzonych od 6 kwietnia br. - zobowiązany jest do zgłoszenia informacji o terminie, czasie i miejscu rozpoczęcia kursu kwalifikacyjnego lub szkolenia okresowego oraz przekazywanie informacji do Centralnej Ewidencji kierowców? Czy też może wystarczy zgłaszanie informacji w systemie PKZ? OS-y prowadzące szkolenia kierowców zawodowych oczekiwały na zapowiedziane ułatwienia procedur, te zresztą były zapowiadane już w samym uzasadnieniu do projektowanej ustawy o transporcie. Niestety - jak doświadczają to w kontaktach z urzędnikami - praktyka dnia codziennego okazała się całkowicie inna. Wielkie rozczarowanie tą praktyką urzędniczą. Miało nie być tej „papierologii” [kliknij]. Cześć przedsiębiorców przygotowuje i przekazuje wymagane informacje, ale część - zupełnie nieświadoma - nie składa dokumentów „papierowych”. Zamieszanie, innych określeń nie użyjemy.

Odpowiedź Rzecznika prasowego Ministerstwa Infrastruktury: W dniu dzisiejszym redakcja otrzymała odpowiedź na swoje zapytanie. Krótko i konkretnie: „Szanowny Panie Redaktorze, zgodnie z przepisami ośrodek szkolenia kierowców nie musi raportować wojewodzie o rozpoczętych i zakończonych szkoleniach okresowych oraz przekazywać danych do Ministerstwa Cyfryzacji o wydanych świadectwach kwalifikacji zawodowej, jeżeli wprowadzi odpowiedzenie dane do profilu kierowcy zawodowego. Z poważaniem Szymon Huptyś Rzecznik prasowy Ministerstwo Infrastruktury”.

Ciekawi nas czy w urzędach nastąpiły zmiany? Czekamy na informacje: tygodnik@prawodrogowe.pl

(jm)