Rozmowy

Sezon rozpoczęty

10 maja 2021

Sezon rozpoczęty
DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ [kliknij]

- Wkrótce do uczestników ruchu drogowego, z którymi kierowcy będą dzielić jezdnie na pewnych odcinkach, dołącza użytkownicy hulajnóg elektrycznych – przypominają instruktorzy techniki jazdy. To zgodnie z przepisami, które wejdą w życie z dniem 20. maja. „ZMIANY BĘDĄ DUŻE. Hulajnogi, uto i inne urządzenia” – to tytuł debaty, która odbędzie się w najbliższy czwartek. Zapraszamy do DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ.

Sezon na hulajnogi i urządzenia transportu osobistego. - Wkrótce do uczestników ruchu drogowego, z którymi kierowcy będą dzielić jezdnię na pewnych odcinkach, dołączą użytkownicy hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z przepisami, które niedługo wejdą w życie, kierujący hulajnogami elektrycznymi będą mieli obowiązek poruszać się po drogach dla rowerów lub pasach ruchu dla rowerów z dopuszczalną prędkością 20 km/h. W przypadku braku takiej możliwości będą mogli korzystać z jezdni i tu też dozwoloną prędkością ma być 20 km/h. Chodzi o jezdnię z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Wyjątkowo hulajnogą elektryczną będzie można poruszać się po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, jeżeli chodnik znajduje się wzdłuż jezdni, po której dozwolony jest ruch pojazdów z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi oraz pasa ruchu dla rowerów – przypominają instruktorzy techniki jazdy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. I dodają: - Na ścieżki rowerowe wjadą niebawem, w myśl przepisów, także osoby poruszające się na urządzeniach transportu osobistego jak na przykład deskorolki elektryczne, a także na urządzeniach wspomagających ruch, zdefiniowanych jako urządzenia lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. Kierowcy będą mieli obowiązek zachowywania się wobec tych uczestników ruchu drogowego jak wobec rowerzystów.

DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ. W najbliższy czwartek – 13. maja br. - organizatorzy cyklu DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ zapraszają do kolejnej debaty. Jej tytuł: „ZMIANY BĘDĄ DUŻE. Hulajnogi elektryczne, uto i inne urządzenia”. Wydarzenie w formule on-line. Dostępna transmisja. Czekamy o godz. 11.00.

https://www.prawodrogowe.pl/informacje/news-tygodnia/dyskusja-na-ratuszowej-zapraszamy-13-maja

Już 20. maja zaczynają obowiązywać regulacje znowelizowanej ustawy - Prawo o ruchu drogowym [kliknij] dotyczące nowych pojazdów: hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch drogowy. Ustawodawca zdefiniował nowych uczestników ruchu drogowego, uregulował kwestie dotyczące pojazdów i urządzeń z których korzystają; określił wiele kwestii porządkujących ich udział w ruchu drogowym itd. itd. I nie ma znaczenia czy jesteśmy pieszymi, kierowcami pojazdów mechanicznych, rowerzystami – poznać nowe przepisy powinniśmy. Od nas wszystkich zależy bezpieczeństwo ruchu drogowego. „ZMIANY BĘDĄ DUŻE. Hulajnogi elektryczne, uto i inne urządzenia” – pod tym tytułem odbędzie się kolejna debata w cyklu DEBATA NA RATUSZOWEJ.

Goście - paneliści. Do udziału zostali zaproszeni i swój udział potwierdzili:

Jacek Mnich, ekspert ds. brd, b. policjant, b. naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu;

Kazimierz Opoka, egzaminator w WORD Nowy Sącz, biegły sądowy, rzeczoznawca samochodowy;

Wojciech Pasieczny, ekspert ds. brd, biegły sądowy, wiceprezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowy;

Piotr Tomaszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku.

Spotkanie poprowadzi Jolanta Michasiewicz, redaktor naczelna tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS.

Zaproszenie: Organizatorzy cyklu nazwanego DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ – Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym, Polski Klaster Edukacyjny oraz redakcje: tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS i portalu L-INSTRUKTOR – zapraszają 13. maja. Tradycyjnie o godz. 11.00 rozpocznie się kolejna debata zorganizowana w formule on-line: zoom oraz facebook. Zachęcamy do udziału w spotkaniu, pytajmy, rozmawiajmy przy użyciu czatu.

On-line. Aby dołączyć do wydarzenia wystarczy wybrać i skorzystać z następujących możliwości:

ZOOM - webinar ID: 838 0873 0333, hasło: Ratuszowa)

FACEBOOK (www.facebook.com/prawodrogowe)

Opieka techniczna: Grupa IMAGE.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zachęcamy do zadawania pytań:

dziś – tygodnik@prawodrogowe.pl lub redakcja@l-instruktor.pl

oraz w czasie debaty (czat).

PRAWO DROGOWE@NEWS. „DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ: zapraszamy - 13. maja” [kliknij] (grafika GI)