Rozmowy

Sławomir Moszczyński. Potrzebna jest nam integracja

12 lipca 2018

Sławomir Moszczyński. Potrzebna jest nam integracja
Sławomir Moszczyński, instruktor nauki jazdy (fot. Jolanta Michasiewicz)

DZIEŃ INSTRUKTORA. Jak patrzę na te dwa wyrazy to mam ciarki na ciele. Ja się wpisuję w ten zwrot. Ale ustanowić taki dzień po to żeby był, to za mało. Co zrobić by wyczekiwany dzień był naprawdę świętem dla naszej branży?

Jeden z instruktorów wymienił różne zawody, które od lat świętują. Dla nich taki dzień jest wtedy wyjątkowy. Ale my mamy problemy z integracją naszego środowiska. Rozmowa w środowisku jest często z poniesionym głosem. Dzieli nas nie tylko metoda uczenia, sposób reklamy, ale także ogromne przekonanie o naszej wiedzy. Te rzeczy często widać po komentarzach na różnych forach instruktorskich. Bardzo często między słowem „rozumiem” a „potrafię” jest daleka droga. To trudne sprawy i porozumienie się jest też trudne. A jednak!

Spotykamy się z różnych okazji: kongresy, sympozja czy warsztaty instruktorskie. W kwietniu zorganizowaliśmy w Wiktorowie Forum instruktorów, wykładowców i właścicieli szkół jazdy. Decyzja była spontaniczna a jednak nie było obaw, że się nie uda. Tomek Kulik, Filip Grega i ja byliśmy pewni, że projekt jest bardzo potrzebny. Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Przyjechały całe szkoły nauki jazdy. Bardzo dużą grupę uczestników stworzyli młodzi ludzie. Wspaniałe jest to, że przyjechało tyle pań instruktorek. To był bardzo ważny sygnał dla branży. Mamy progres zawodowy ludzi, którzy niedługo staną się zmianą pokoleniową. Obecność kobiet w tym zawodzie dowodzi o zapotrzebowaniu na taką formę edukacji. Typowy zawód męski przechodzi ewolucję, ale jest ona nieunikniona. Spotkania takie są bardzo potrzebne. Omówiliśmy wiele zagadnień czy wątpliwości, jakie nas dzieliły. Jednak najważniejsze jest to, że umieliśmy się fantastycznie porozumieć. To tu, na Forum, instruktorzy z Krakowa i z Warszawy mówili jednym głosem. Jeden z uczestników napisał, że pierwszy raz był na spotkaniu, gdzie nie było sztywno i nudno, a merytorycznie i z humorem.

Taka integracja jest nam potrzebna. Możemy poprawić komunikację między nami. Po bardzo udanym Forum już myślimy o jesiennym spotkaniu. Zgłosimy się do Was z prośbą o podpowiedzi tematyczne. Warto byłoby pomyśleć o stałych spotkaniach w ciągu roku, bo prywatnie już to robimy regularnie. Zastanówmy się więc nad formułą i częstotliwością. Takiej integracji oczekujemy i na taką zasługujemy. Dopiero wtedy "DZIEN INSTRUKTORA" będzie spełniał nasze oczekiwania. Ten dzień może być jednym z najważniejszych dni w naszej pracy.

Sławomir Moszczyński