Rozmowy

Le facteur à bicyclette (listonoszka na rowerze). Fotoreportaż J. Michasiewicz

22 sierpnia 2018

Le facteur à bicyclette (listonoszka na rowerze). Fotoreportaż J. Michasiewicz
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Podczas moich wakacyjnych przechadzek „upolowałam” interesujący fragment życia francuskiej prowincji. I tak mogę Państwu zaprezentować mały fotoreportaż ilustrujący pacę francuskiej listonoszki rowerowej (le facteur à bicyclette).

Pani pracuje w niewielkiej, acz niezwykle atrakcyjnej historycznie i turystycznie nadmorskiej miejscowości. W miasteczku - co widać na fotkach - jest bardzo wiele wąskich i krętych uliczek, latem zatłoczonych, a więc trudnych do poruszania się samochodów. Władze miasta na wielu z nich wytyczyły strefy wyłącznie dla pieszych i zamontowano stosowne urządzenia zabezpieczające wjazd innych pojazdów, niż służb miejskich. Listonosze na rowerach docierają do miejsc zamkniętych dla ruchu samochodowego. Pani listonosz z uśmiechem wykonuje swoją pracę – chyba ją lubi. Codziennie przemierza uliczki prowansalskiego Antibes. Francuska Poczta wyposażyła ją w niezwykły rower. Podobnie w Niemczech i innych rajach poczta przydziela listonoszom rowery służbowe. Pojazdy są wyposażone w stosowne, zamontowane z przodu i tyłu pojazdu torby, sakwy i sakiewki na mniejsze i większe listy, paczki i inne przesyłki, zamontowano podpórki itd. itp. Bywa, że do roweru dołączony jest specjalny wózeczek na większe przesyłki. Popatrzcie dokładnie.

U nas też istnieje zawód listonosza wykonującego swoją prace przy użyciu roweru. Poczta Polska poszukuje kandydatów, osoby sumienne, odpowiedzialne, lubiące pracę z ludźmi, sprawne fizycznie i… posiadające rower. Tak, muszą posiadać własny bicykl. Zawodowy doręczyciel i współorganizator regionalnego Łowickiego Wyścigu Listonoszy Ryszard Biernacki, na pytanie – Czy poczta wyposaża swoich doręczycieli w rowery służbowe, albo dofinansowuje ich zakup? odpowiedział: - Nie, każdy listonosz musi rower kupić sobie sam, a za wykorzystywanie prywatnego pojazdu do celów służbowych wypłacany jest miesięczny dodatek w wysokości kilkunastu złotych. We własnym zakresie dokupił do tego roweru sakwę i dwa kosze. Marzeniem pana Ryszarda jest rower pocztowy właśnie na wzór francuski czy niemiecki. Rower nie ma tu wielkich szans. Poczta Polska stawia na rewolucję technologiczną, na elektromobilność.

Czy to zawód wymierający? Listonosze mają coraz mniej pracy, bo ludzie już nie piszą listów czy kartek

Jolanta Michasiewicz (Antibes, 21.8.2018)

Słowa kluczowe rowery rowerzyści