Rozmowy

Tomasz Matuszewski. Potrzeba poprawy jakości osób

25 stycznia 2019

Tomasz Matuszewski. Potrzeba poprawy jakości osób
Tomasz Matuszewski, przewodniczący Komitetu Koordynującego INICJATYWY SPOŁECZNEJ NIEOBOJĘTNYCH NA RZECZ POWOŁANIA SAMORZĄDU ZAWODOWEGO. Były instruktor nauki jazdy, starosta gostyniński, egzaminator. Zastępca dyrektora WORD w Warszawie (fot. Jolanta Michasiewicz)

Podczas zakończonego spotkania branżowego instruktorów i egzaminatorów pn. „WYSOKA JAKOŚĆ - NAJLEPSI GRAJĄ W JEDNEJ LIDZE. Edycja: Toruń 2019”, przewodniczący Komitetu Koordynującego INICJATYWY SPOŁECZNEJ NIEOBOJĘTNYCH NA RZECZ POWOŁANIA SAMORZĄDU ZAWODOWEGO Tomasz Matuszewski apelował: - Chcielibyśmy, żeby wszyscy w tej Inicjatywie Powołania Samorządu Zawodowego znaleźli dla siebie szansę. Tu nie chodzi o reformę instytucji, my nie chcemy reformować instytucji. Tu chodzi o rzecz trudniejszą. Tu chodzi o reformę ludzi.

T. Matuszewski mówił o - jak to nazwał - deregulacjach, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich 30. lat. Precyzyjnie omówił i skomentował podejmowane wówczas decyzje i zachodzące w systemie szkolenia i egzaminowania zmiany. - Od taniości do bylejakości - czytamy na jednej z plansz prezentacji. Podkreślił, że dotyczy to obu zawodów (instruktorów i egzaminatorów). Jak ocenia, jakość szkolenia i egzaminowania były wypierane przez inne czynniki. - Następuje - w moim przekonaniu i w mojej ocenie - pauperyzacja, tzn. obniżenie jakości osób, które zajmują się szkoleniem i zajmują się egzaminowaniem - podkreślał. Kończąc swój niezwykle interesujący wykład konkludował: - Jest potrzeba powołania „ciała”, które zadba o poprawę jakości osób, bo na pewno nie zrobią tego dzisiejsze instytucje. Nie ma na to szans. Dlatego warto mówić o samorządzie - wzorem tych kilkunastu zawodów, które taki samorząd stworzyły. Próbując uniknąć błędów, które były popełnione, ale też korzystając z tych otwartych drzwi. I trzy ostatnie zdania wygłoszone w Toruniu 23 stycznia 2019 r.: - Dzisiaj chciałem pokazać, że to, co się działo przez ostatnie 30 lat, nie sprzyjało budowaniu autorytetu instruktora, budowaniu autorytetu egzaminatora, nie sprzyjało rozwojowi zawodowemu, nie sprzyjało jakości osób. Problem, który dzisiaj mamy to osoba, instruktora i egzaminatora. Jeżeli tym osobom dzisiaj byśmy mogli pomóc - a może to uczynić samorząd – niewątpliwie tym samym zaczniemy uzdrawiać cały system.

Wśród swoich 6. prostych zasad życiowych Tomasz Matuszewski zawarł jedną, która tutaj znajduje szczególną aktualność. Brzmi ona następująco: ZANIM ZREZYGNUJESZ – SPRÓBUJ. (jm)