Statystyka

55 tys. mandatów i zmiany w ustawie

19 października 2020

55 tys. mandatów i zmiany w ustawie
Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji (fot. Jolanta Michasiewicz)

Mandaty, grzywny, kary administracyjne. - Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia, pouczyliśmy ponad 197,5 tys. osób, ponad 55,3 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 14,6 tys. przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w niedzielę PAP rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Policjant dodał, że w przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, np. dolnośląskiego - w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie 1 procencie zapadają wyroki uniewinniające. - Warto o tym przypomnieć, bo w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje, sugerujące masowe uniewinnianie obwinionych. Najważniejsze jest nasze zdrowie - skomentował Ciarka. Podkreślał, że tylko ostatniej doby w kwestii noszenia masek funkcjonariusze pouczyli ponad 1130 osób i nałożyli mandaty w stosunku do ponad 3840 osób, a w ponad 950 przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Przypominamy, iż nadal też obowiązują następujące wysokości - mandat 500 złotowy, grzywna do 5 tys. zł (wyrokiem sądu) lub 30 tys. zł kara administracyjna sanepidu - za brak zarycia nosa i ust.

Regulacje ustawowe. W związku z licznymi wątpliwościami umocowania prawnego regulacji dotyczących zarywania nosa i ust na dzień 20. października br. zaplanowano posiedzenie Sejmu RP, które poświęcone zostanie m.inn. informacji prezesa Rady Ministrów na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa. Na tym posiedzeniu zapowiedziano przygotowanie ustawowego nakazu noszenia maseczek. W aktualnie obowiązującym stanie prawnym obowiązek zasłaniania ust i nosa - regulowany rozporządzeniami - odwołuje się do zapisu ustawy mówiącego jedynie o osobach chorych lub podejrzanych o zachorowanie i nie może być stosowany wobec osób zdrowych i taką interpretację potwierdzają decyzje części sądów ws. mandatów. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że „przepisy dotyczące noszenia maseczek trafią do ustawy i ma to zakończyć niepotrzebne dyskusje i emocje, które mają miejsce". (jm)

Słowa kluczowe koronawirus mandaty policja