Statystyka

Ilość wypadków spada - wstępnie ocenia Policja

20 stycznia 2022

Ilość wypadków spada - wstępnie ocenia Policja
Komisarz Robert Opas, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji (fot. Jolanta Michasiewicz)

I mamy kolejne pierwsze podsumowanie prawie trzech tygodni obowiązywania – nowego, ostrzejszego taryfikatora mandatów. Dziennik „Rzeczpospolita” publikuje wypowiedź komisarza Roberta Opasa z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Rząd wypowiedział wojnę piratom drogowym i już wygrywa pierwsze bitwy?

Dziennik „Rzeczpospolita” ocenia: - Komenda Główna Policji nie ma wątpliwości, że mniej jest szaleńczej jazdy po polskich drogach. Do 18 stycznia 2021 r. policja wystawiła 2079 mandatów za przekraczanie prędkości o 50 km/h i więcej. I przywołuje wypowiedź komisarza Roberta Opasa z WRD KGP: - W tym samym czasie 2022 r. mandatów za taki czyn było prawie o połowę mniej, bo 1045. Nieco inaczej wyglądają statystyki liczby ofiar śmiertelnych tu jak się dowiadujemy odnotowano: 109 w 2019 r.; 88 w styczniu 2021 r i 86 w tym samym czasie w 2022 r. Tendencja spadkowa jest widoczna.

Wojciech Pasieczny, wiceprezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym, b. policjant te liczby komentuje jednoznacznie: Trzy tygodnie to za krótki okres czasu, żeby dokonywać analiz. Musi minąć co najmniej kwartał. Rok 2021 to lockdown i zdecydowanie niższy ruch na drogach, natomiast w pierwszych tygodniach bieżącego roku wielu kierowców nawet nie wiedziało o zmienionych wysokościach mandatów. (jm)