Statystyka

Kierowcy niepokojąco często tracą uprawnienia

12 września 2019

Kierowcy niepokojąco często tracą uprawnienia
Podinsp. Radosław Kobryś, Biuro Ruchu Drogowego KGP (fot. Jolanta Michasiewicz)

Policjanci ruchu drogowego w ubiegły weekend przeprowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Zasada znana: kontrolowanie na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie np. dwie, trzy i więcej załogi. Często na krótkim odcinku drogi. Zwracano uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości, ale taż inne - niezgodne z obowiązującym prawem - zachowania kierowców. Media informowały szeroko o prowadzonej akcji. Na drogi wyjechało ponad 5 tys. policjantów, którzy kontrolowali prędkość w terenie zabudowanym, ale także poza nim. Jakie wyniki?

Podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - poinformował PAP, iż zatrzymano 263 praw jazdy za przekroczenie ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym. Statystyka całego minionego weekendu to 571 zatrzymanych uprawnień. W tym samym okresie 2018 r. zatrzymano 254 praw jazdy.

Policjanci przypominają i apelują: - Od 18 maja 2015 r. w Polsce obowiązuje przepis skutkujący zatrzymaniem prawa jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Na początku wejścia w życie tej regulacji zauważalne było realne zmniejszenie prędkości pojazdów w Polsce. Co istotne mniej było również zdarzeń drogowych skutkujących obrażeniami ciała bądź śmiercią. Niestety z biegiem lat intensywność oddziaływania przepisu na kierujących znacznie zmalała. Tylko podczas tegorocznych wakacji prawo jazdy z tej przyczyny straciło prawie 10 000 kierujących. Liczba ta jest bardzo niepokojąca ponieważ w porównaniu z wakacjami 2018 r. wzrosła o blisko 100%.

- Dane dotyczące zatrzymanych praw jazdy są zatrważające i pokazują, że Polacy tak naprawdę nie zatrzymują się w tej tendencji zwyżkowej – podsumowuje sobotnią akcję Radosław Kobryś. Policjant jednocześnie wskazuje na skuteczność grup SPEED, które od 19 lipca działają we wszystkich województwach. - Śmiało można powiedzieć, że ta niewielka grupa policjantów ruchu drogowego, którzy nie są obciążeni innymi zadaniami, a wyłącznie patrolowaniem i ujawnianiem wykroczeń na drogach, zatrzymała około jedną trzecią dokumentów za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h - powiedział.

Może właśnie grupy SPEED, które ujawniły już w sumie 60 tys. wykroczeń, to jeden ze skutecznych sposobów na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach? (jm)