Statystyka

Nasze pierwsze miejsce. Kategoria: dyskusje poza autem

20 kwietnia 2017

Nasze pierwsze miejsce. Kategoria: dyskusje poza autem
TVN 24 – Ranking nieodpowiedzialnych kierowców”

Agresja na drodze to wciąż nie rzadkość na naszych drogach. W najnowszym rankingu nieodpowiedzialnych kierowców zajmujemy trzecie miejsce - 16% za Włochami (27%) i Grekami (18%), czwarte miejsce ex-aequo zajmują Francuzi i Hiszpanie (po 8%). Na drugim końcu tego rankingu umiejscowiono tych najbardziej odpowiedzialnych: tu najbezpieczniejsi okazali się Szwedzi (2%) - fakt potwierdzony statystyką wypadków drogowych: 27 zabitych w wypadkach drogowych na milion mieszkańców (średnia europejska wynosi 50. Następnie mamy Holendrów (2%) i Belgów (3%), na miejscu czwartym uplasowali się Niemcy (4%) i Brytyjczycy (4%).

Jakimi jesteśmy kierowcami sprawdziła francuska fundacja VINCI Autoroutes i opublikowała 4. edycję Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy. Statystyki dotyczą roku 2017. Badanie to zostało przeprowadzone przez Instytut IPSOS i objęło 12 429 europejskich kierowców w 11 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jego celem jest jak najpełniejsze przedstawienie zachowania Europejczyków za kółkiem. Badanie pozwala rozpoznać niebezpieczne zachowania oraz dobre praktyki i w ten sposób ma przyczynić się do tworzenia komunikacji na rzecz zapobiegania wypadkom drogowym w każdym z badanych kraju. – Pokaż mi jak jeździsz, a powiem Ci kim jesteś – mówi dr Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego, który jest współautorem badania. Tłumaczy, że wyniki pokazują nie tylko na kulturę jazdy, ale również na kulturę społeczną. - Włosi, Grecy i Polacy – czyli te nacje, które w wielu innych obszarach uważane są za nacje nieudaczników. Nasze zachowanie odbija kondycję społeczną, jacy jesteśmy, jakie relacje są dominujące pomiędzy nami, czy to jest oparte na współpracy, czy oparte na rywalizacji.

Konflikty po wyjściu z auta najchętniej rozwiązujemy my Polacy (pierwsze miejsce w rankingu). – Ci wszyscy, którzy mają poczucie niedowartościowania, poczucie niespełnienia produkują m.inn. agresję. Agresja jest sposobem odreagowywania na nieszczęścia. (jm)