Statystyka

Opolskie brd 2023 z tendencją spadkową

1 lutego 2024

Opolskie brd 2023 z tendencją spadkową
(fot. Opolska Policja)

Komenda Wojewódzka Policji w Opolu dokonała podsumowania działań w 2023 roku. oceniono przestępczość występującą na terenie województwa, w tym ilość zdarzeń drogowych, ujawnionych wykroczeń oraz przeprowadzonych interwencji. Odnotowano mniej wypadków drogowych i kolizji, mniej ofiar śmiertelnych oraz mniejszą liczbę zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu.

Jednym z realizowanych priorytetów podejmowanych działań było bezpieczeństwo podróżujących po drogach województwa. W ubiegłym roku na opolskich drogach doszło do blisko 9 500 zdarzeń drogowych. To mniej o niemal 300 w porównaniu z 2022 rokiem. Wśród nich odnotowano 460 wypadków drogowych, w których zginęło 49 osób. To o 15 ofiar śmiertelnych mniej w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy liczba wypadków wyniosła 446. W ubiegłym roku w zdarzeniach drogowych rannych zostało ponad 500 osób. Czyli także tutaj również odnotowano malejącą tendencję. Z dokonanej analizy wynika, iż głównymi przyczynami zdarzeń drogowych w było: niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a w przypadku pieszych nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem.

W roku 2023 funkcjonariusze ruchu drogowego przebadali stan trzeźwości blisko 350 000 kierowców. W trakcie działań prowadzonych na drogach województwa opolskiego zatrzymano ponad 2800 kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu (w 2022 to blisko 3200). Policjanci wydziału ruchu drogowego zatrzymali ponad 1300 praw jazdy oraz niemal 8200 dowodów rejestracyjnych, a także blisko 500 kierujących, którzy przekroczyli w obszarze zabudowanym dopuszczalną prędkość o 50 km/h. To wyraźnie mniej niż w 2022 roku, gdzie takich kierowców było niemal 700. Opolska Policja regularnie organizuje także wzmożone działania, skierowane m. in. na ujawnianiu kierowców niestosujących się do ograniczeń prędkości. Wiele informacji dotyczących piratów na drogach dociera do opolskiej Policji za pośrednictwem, uruchomionej kilka lat temu, skrzynki mailowej problemdrogowy@opolska.policja.gov.pl. W ubiegłym roku za pomocą strony „Widzisz-reagujesz” przesłano ponad 750 zgłoszeń.

Źródło: Opolska Komenda Wojewódzka Policji